ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը՝ սպառազինությունների նոր մրցավազքի նախաշեմին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն այսօր՝ օգոստոսի 2-ին, հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պաշտոնապես դուրս է գալիս Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրից:
«Փետրվարի 2-ին ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին 6 ամիս ժամանակ տվեց, որպեսզի վերադառնա պայմանագրի կատարմանը: Ռուսաստանը հրաժարվել է, ուստի պայմանագրի գործողությունն այսօր ավարտվում է: ԱՄՆ-ը չի մնա պայմանագրի մասնակից, երբ ուրիշները խախտում են այն», - գրել է Պոմպեոն Twitter-ում:
Պայմանագրի գործողության դադարեցումը հաստատել է նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
1987 թվականին ԱՄՆ-ի և ԽՍՀՄ-ի (որի իրավահաջորդն է Ռուսաստանը) միջև ստորագրված այս համաձայնագրով ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին արգելվում էր ունենալ ցամաքային տեղակայության 500-5500 կմ գործողության շառավղով բալիստիկ և թևավոր հրթիռներ: Այս պատմական համաձայնագրի առաջին տարիներին կողմերը միասին ոչնչացրել են ավելի քան 2600 հրթիռ, ինչն ինքնին նվազեցնում էր միջուկային պատերազմների վտանգը:
Միջազգային հանրության մոտ մտավախություն կա, որ պայմանագրի չեղարկումը կհանգեցնի նոր սառը պատերազմի և Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև սպառազինությունների մրցավազքի: Սա միանգամայն իրական սցենար է, եթե Վաշինգտոնին և Մոսկվային չհաջողվի սպառազինությունների ոլորտում ռազմավարական հավասարակշռությունը պահելու համար նոր մեխանիզմ ստեղծել: Սակայն այս հարցում կարևոր է նաև Չինաստանի գործոնը: Այն էական նշանակություն է ունեցել Ռուսաստանի հետ պայմանագիրը խզելու Թրամփի որոշման ընդունման հարցում: Չինաստանն այժմ հայտարարում է, որ չի պատրաստվում մասնակցել այդ հարցով որևէ բանակցության:
Հիշեցնենք, որ միջին և փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ այսօր իրենց զինանոցում ունեն Չինաստանը, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Հյուսիսային Կորենա, Իրանն ու Իսրայելը: Ռուսաստանի և ԱՄՆ միջև կնքված համաձայնագիրը, մեծ հաշվով, արդեն չէր ապահովում այս զինատեսակների վրա վերահսկողությունը, և արդեն կարիք կար նոր համաձայնագրի՝ համապատասխանող արդի աշխարհաքաղաքական իրավիճակին:

Россия и США - на пороге новой гонки вооружений
Со 2 августа США официально прекращают участие в Договоре о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД), передает Интерфакс.
"2 февраля 2019 года США дали России шесть месяцев на то, чтобы вернуться к соблюдению Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности. Россия отказалась, так что договор прекращает действие сегодня. США не могут быть участником договора, когда другие его нарушают. Исключительно Россия несет ответственность за это", - написал Помпео на странице в Твиттере.
МИД России также подтвердил прекращение ДРСМД.
ДРСМД был заключен между СССР (правопреемником которого является Россия) и США в декабре 1987 года и вступил в силу в июне 1988 года. Документ запрещает двум странам производить и развертывать баллистические и крылатые ракеты наземного базирования средней дальности (от 1000 до 5500 км) и меньшей дальности (от 500 до 1000 км), а также пусковые установки для них. В первые годы этого исторического соглашения стороны вместе уничтожили более 2600 ракет, что само по себе уменьшило риск ядерной войны.
Сейчас международное сообщество обеспокоено тем, что прекращение договора приведет к новой холодной войне и гонке вооружений между Россией и США. Это вполне реалистичный сценарий, если Вашингтону и Москве не удастся создать новый механизм поддержания стратегического баланса в сфере вооружений. Но в этом вопросе важен еще и китайский фактор. Он играл важную роль в расторжении Трампом договора с Россией. Китай сейчас заявляет, что не собирается вступать ни в какие переговоры по этому вопросу.
Напомним: сегодня баллистические ракеты средней и меньшей дальности  имеют Китай, Индия, Пакистан, Северная Корея, Иран и Израиль. Соглашение между Россией и США, по сути, больше не обеспечивало контроль над всем этим вооружением, и существует необходимость в новом соглашении, которое соответствовало бы нынешней геополитической ситуации.