Ադրբեջանում մտադիր են հայոց լեզվի ուսումնասիրությամբ զբաղվել
Ադրբեջանի միջազգային հարաբերությունների վերլուծական կենտրոնը ծրագրում է հայագիտության հետազոտական բաժին բացել, որը կզբաղվի հայոց լեզվի, գրականության և պատմության ուսումնասիրմամբ: Ինչպես հայտնում է Rusarminfo-ն` այս մասին ասել է կենտրոնի կառավարման խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը:
«Մենք պետք է համակողմանի ուսումնասիրենք Հայաստանը, այդ թվում` նրա քաղաքականությունը, տնտեսությունը, պատմությունը, գրականությունը: Մենք մտածում ենք նաև կենտրոնում հայոց լեզվի դասընթացներ անցկացնել: Ադրբեջանում հայերեն իմացող քիչ մասնագետներ կան»,- ասել է Շաֆիևը:
Նրա խոսքով՝ մի շարք ուսումնասիրություններ են իրականացվում Ղարաբաղյա հակամարտության հետ կապված և հայագիտության բաժնի բացման նպատակը «հակամարտության իրողությունը միջազգային հանրությանը հասցնելն է»:

В Баку будут изучать армянский язык и литературу "для Карабаха"
Центр анализа международных отношений Азербайджана планирует открытие исследовательского отделения арменоведения, при котором будут изучаться армянский язык, литература, история, передает РУСАРМИНФО.
"Мы должны всесторонне изучить Армению, в том числе ее политику, экономику, историю, литературу. Мы думаем также открыть в центре курсы армянского языка. В Азербайджане мало специалистов, знающих армянский язык", — цитирует "АзерТадж" председателя Правления Центра Фарида Шафиева.
По словам Шафиева, ведется ряд исследований, связанных с нагорно-карабахским конфликтом, и целью организации арменоведческого отделения является "донесение до мировой общественности реалий конфликта".