Հնդկաստանը և Պակիստանը սպառնում են տարածաշրջանային կայունությանը
Հնդկաստանը չեղարկում է Սահմանադրության 370-րդ հոդվածը, որով ամրագրվում է երկրի հյուսիսային վիճելի Ջամմու և Քաշմիր նահանգի հատուկ կարգավիճակը,  և վերջինիս տրամադրվում է ավելի մեծ ինքնավարություն, քան երկրի մյուս շրջաններին: Այս հոդվածը դրված է նահանգի՝ Հնդկաստանին միանալու հիմքում: Նյու Դելիի կողմից հոդվածը չեղարկելու որոշումն ընդունվում է Ջամմու և Քաշմիր նահանգի ամենաազդեցիկ կուսակցությունների առաջնորդներին տնային կալանքի տակ վերցնելու, նահանգում հավելյալ 10 հազարանոց հնդկական բանակ տեղակայելու և հնդկական բանակը բարձր մարտական պատրաստվածության բերելու ֆոնին:
Այս ամենը ոչ միայն քաղաքական ճգնաժամ է առաջացնում Պակիստանի և Հնդկաստանի միջև վիճելի հյուսիսային այս նահանգում, այլև մեծացնում է լարվածությունն ու անկայունությունը ողջ տարածաշրջանում:
Օգոստոսի սկզբին Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև գրանցվեց հերթական էսկալացիան: Պակիստանը Հնդկաստանին մեղադրում է օգոստոսի 3-ին կասետային ռումբեր կիրառելու մեջ, ինչի արդյունքում զոհվել է 2, վիրավորվել՝ 11 խաղաղ բնակիչ: Հնդկաստանը հերքում է այդ մեղադրանքներն՝ իր հերթին հայտարարելով, որ այդ նույն օրը սպանվել է Պակիստանի տարածքում տեղակայված առնվազն 5 զինյալ, որոնք հարձակում էին պատրաստում Հնդկաստանի դեմ: Պակիստանը հերքում է այս մեղադրանքները:
Քաշմիրի շուրջ լարվածությունը Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև չի թուլանում ընթացիկ տարվա փետրվարից, երբ Պակիստանը խոցեց հնդկական ՄիԳ-21, իսկ Հնդկաստանը՝ պակիստանյան F–16 կործանիչ: Այս լարվածությունը դարձավ պատասխանը նահանգում փետրվարի 14-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության, որ արդյունքում զոհվել է 45 մարդ:
Կողմերն այս ընթացքում որևէ կերպ չեն կարողանում նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ:  Պակիստանի վարչապետ Իմրան Խանը օգոստոսի 4-ին դիմել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կոչ անելով օգնել Քաշմիրի շուրջ Հնդկաստանի հետ հակամարտության կարգավորմանը: «Նախագահ Թրամփը առաջարկել է Քաշմիրի հարցով միջնորդի դերը: Եկել է ժամանակն այն ստանձնելու, քանի որ իրավիճակն այնտեղ և բաժանման գծում վատանում է Հնդկաստանի օկուպացիոն ուժերի կողմից նոր արգերսիվ գործողությունների պատճառով», - գրել է Խանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Պակիստանը վաղուց է փորձում ԱՄՆ-ին, որպես միջնորդ, ներգրավել քաշմիրյան հակամարտության կարգավորման հարցում, սակայն Հնդկաստանը կտրականապես դեմ է հանդես գալիս հարցը երկկողմ ձևաչափից դուրս բերելուն: Նյու Դելին արդեն հերքել է լուրերն այն մասին, թե իբր վարչապետ Նարենդրա Մոդին խնդրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հանդես գալու միջնորդությամբ: Միևնույն ժամանակ և՛ Հնդկաստանում, և՛ Պակիստանում հայտարարում են, որ չեն պատրաստվում ուղիղ բանակցություններ վարել, քանի որ դիմացի կողմը պատրաստ չէ երկխոսության:
Հիշեցնենք, որ հակամարտող այս երկու երկրները տիրապետում են միջուկային զենքի, և լարվածության խորացումը կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ այդ թվում հարևան երկրների համար:

Индия и Пакистан - угроза стабильности для всего мира
Индия предлагает упразднить статью 370 Конституции страны, которая закрепляет за преимущественно мусульманским спорным штатом Джамму и Кашмир "особый статус" и дает ему больше автономии, чем любому другому региону страны.  Эта статья была заложена в основу присоединения штата к Индии.
Решение Нью-Дели об отмене этой статьи  было принято на фоне ареста лидеров наиболее влиятельных политических партий Джамму и Кашмира, размещения дополнительных 10000 индийских войск в штате и высокой боеготовности индийской армии.
Все это не только вызывает политический кризис в спорном между Пакистаном и Индией северном штате, но и увеличивает напряженность и нестабильность во всем регионе.
В начале августа произошла очередная эскалация между Индией и Пакистаном. Пакистан обвиняет Индию в применении 3 августа кассетных бомб, в результате чего погибли два мирных жителя, еще 11 получили ранения. Индия эти обвинения отвергает. Индийские власти в свою очередь заявляют, что в тот же день были убиты не менее пяти базирующихся на территории Пакистана боевиков, которые готовили атаку против Индии. Пакистан опровергает это.
Напряженность вокруг Кашмира между Индией и Пакистаном не ослабевает с февраля этого года, когда Пакистан сбил индийский МиГ–21, а ВВС Индии сбили пакистанский истребитель F-16. Это стало ответом на теракт в северном индийском штате Джамму и Кашмир 14 февраля, в результате которого погибли 45 человек.
В течение всего этого времени стороны никак не могут сесть за стол переговоров. Премьер-министр Пакистана Имран Хан 4 августа обратился к президенту США Дональду Трампу с призывом помочь в урегулировании конфликта с Индией вокруг Кашмира, передает Deutsche Welle. "Президент Трамп предложил роль посредника по Кашмиру. Настало время стать им, так как ситуация там и вдоль демаркационной линии ухудшается из-за новых агрессивных действий со стороны оккупационных сил Индии", - написал Хан в своем Twitter.
Пакистан давно пытается привлечь США в качестве посредника в урегулировании кашмирского конфликта, но Индия решительно выступает против вывода вопроса из двустороннего формата. Нью-Дели уже опроверг сообщения о том, что премьер-министр Нарендра Моди попросил президента США Дональда Трампа выступить посредником в кашмирском вопросе. В то же время и Индия, и Пакистан заявляют, что не собираются вести прямые переговоры, потому что другая сторона не готова к диалогу.
Напомним, что эти две конфликтующие страны обладают ядерным оружием, и обострение напряженности может иметь катастрофические последствия для всего азиатского региона, да и всего мира в целом.