Երեք հրաձգություն մեկ օրում. ահաբեկչություն թե՞ պատահականություն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում սուգ է հայտարարված մի շարք ահաբեկչական հարձակումներից հետո, որոնք օրեր առաջ ցնցել են երկիրը: Ընդհանուր առմամբ, զոհվել է առնվազն 29 մարդ, վիրավորվել ավելի քան 60-ը: Զանգվածային սպանությունները մտել են երկրի արյունահեղությունների պատմությունների տասնյակի մեջ:
ԱՄՆ-ում 24 ժամվա ընթացքում զանգվածային հրաձգության երեք դեպք է գրանցվել: Նախ՝ Տեխասի Էլ Պասո քաղաքում գտնվող Walmart առևտրի կենտրոնի վրա հարձակման արդյունքում զոհվել էր 20 մարդ, 26-ը ՝ վիրավորվել: Իրավապահները ձերբակալել են հանցագործին, որը 21-ամյա Պատրիկ Քրուիզիոսն է։ Հարձակումից առաջ նա Twitter-ում մանիֆեստ է հրապարակել՝ հավանություն տալով այս տարվա մարտ ամսին Նոր Զելանդիայի մզկիթում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը։ Նա հայտարարել էր, որ ներգաղթյալների պատճառով տուժում է ԱՄՆ-ի մշակույթն ու տնտեսությունը։
Դրանից հետո կրակոցներ են հնչել Օհայո նահանգի Դեյթոն քաղաքում, զոհվել է 9 մարդ, ներառյալ հրաձիգը, ևս 26-ը տուժել է: Հարձակվողը 24-ամյա  Քոնոր Բեթսն էր: Զոհվածների թվում է եղել նաև նրա քույրը:
Երրորդ դեպքը գրանցվել էր Չիկագոյի մանկական հրապարակում, որի հետևանքով վիրավորվել է 7 մարդ:  Անհայտ անձը կրակ է բացել սև Chevrolet Camaro-ից: Ձերբակալվածի մասին տեղեկություն չի հաղորդվում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ում զանգվածային հրաձգության դեպքերը կապված են հոգեկան հիվանդության խնդրի հետ: Նա հրաձիգներին անվանել է  «լուրջ հոգեկան հիվանդներ»։ Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ զանգվածային հրաձգությունների խնդիրը տարիներ շարունակ չի լուծվում, և դա պետք է կանգնեցնել:
Ամփոփելով, կարելի է վերոնշյալ հրաձգությունները որակել որպես ահաբեկչություն: Պետք է նշել, որ ԱՄՆ-ում զենքի վաճառքի հետ կապված կարգավորումները թերի են. 18 տարին լրացած ցանկացած անձ կարող է զենք գնել: Աճող ահաբեկչություններին քիչ թե շատ իր նպաստն է բերում նաև Թրամփի կողմից ռասիստական տրամադրությունների տարածումը:

Череда кровавых перестрелок в США: террор или совпадение?
Соединенные Штаты Америки в трауре после серии терактов, всколыхнувших страну накануне. В целом, погибли по меньшей мере 31 человек, еще более 60 – ранены. Массовые убийства уже вошли в десятку самых кровавых в стране.
В США за минувшие сутки зарегистрировано сразу три случая массовой стрельбы. Сначала в результате нападения на торговый центр Walmart в Эль-Пасо, штат Техас, погибли 20 человек, 26 получили ранения, сообщает РИА Новости.
Стрелок задержан: им оказался 21-летний Патрик Крузиус. Накануне нападения мужчина опубликовал в интернете манифест, в котором поддержал теракт в мечети в Новой Зеландии. Он также регулярно постил в соцсетях расистские и антисемитские высказывания. Прокуроры рассматривают дело как внутренний терроризм. Наказанием для него будут требовать смертную казнь.
После этого произошла стрельба в Дейтоне, штат Огайо, погибли девять человек, включая стрелка, еще 26 пострадали. Нападавшего опознали как 24-летнего Коннора Беттса. Среди погибших оказалась его сестра.
Третий инцидент произошел на детской площадке в Чикаго, в результате были ранены семь человек. О задержании нападавшего, который передвигался на черном Chevrolet Camaro, ничего не сообщается.
Глава Белого дома назвал стрелявших "серьезно психически больными". Он добавил, что проблема с массовыми расстрелами не решается годами, и это необходимо остановить.
Подведя итоги, можно классифицировать данные перестрелки как теракт. Стоит отметить, что в США законы по продаже оружия не являются совершенными: любое лицо, достигшее 18 лет, имеет право приобрести оружие. Растущему количеству терактов способствуют также распространение расистских настроений со стороны Трампа.