Համահայկական խաղեր. կհաղթենք բոլորս!
Համահայկական խաղերի համար այս տարին հոբելյանական է . 20 տարի առաջ, 1999 թվականի օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 5-ն անցկացվեցին առաջին Համահայկական խաղերը, որոնց մասնակցում էին աշխարհի 23 երկրների 62 քաղաքների պատվիրակություններ: Խաղերի ծրագիրն ընդգրկում էր 7 մարզաձև՝ ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, թեթև աթլետիկա, թենիս, սեղանի թենիս և շախմատ:  Խաղերի կրակը վառելու պատիվը վստահվել էր սպորտային մարմնամարզության գծով օլիմպիական խաղերի եռակի  չեմպիոն  Ալբերտ Ազարյանին:
Համահայկական խաղերը միջազգային մրցումներ են, որոնք անցկացվում են 1999 թվականից: Խաղերին մասնակցում են հայ մարզիկներ համայն աշխարհից: Խաղերի նպատակն է տարբեր երկրների հայերի միավորումը սպորտի միջոցով, Հայաստանի և հայկական սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդումը: Խաղերի կազմակերպմամբ զբաղվում է հատուկ այդ նպատակով ստեղծված Համաշխարհային կոմիտեն՝ Հայաստանի, հայկական սփյուռքի հասարակական կազմակերպությունների և առանձին բարերարների ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցությամբ:
Աշխարհի տարբեր երկրներից հայ մարզիկների մասնակցությամբ  համահայկական խաղերի անցկացման գաղափարը պատկանում է հայ դիվանագետ Աշոտ Մելիք-Շահնազարյանին: 1996 թվականին, Հայկական ընդհանուր Բարեգործական Միության խաղերի ժամանակ, որոնց մասնակցում էին միայն հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները, Մելիք-Շահնազարյանը այսպիսի առաջարկ արեց, որը լայն արձագանք գտավ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում:
1997 թվականի ապրիլին, առաջին հիմնադիր համագումարի ժամանակ, ստեղծվեց  Համահայկական խաղերի Համաշխարհային Կոմիտեն, իսկ որպես Խաղերի անցկացման ժամկետ հաստատվեց 1999 թվականը: Հաստատվեց նաև Խաղերի խորհրդանիշը, որն ինչ-որ առումներով ասոցացվում էր Օլիմպիական խաղերի հետ: Որպես էմբլեմա ընտրվել էին տարբեր գույների վեց միահյուսված օղակներ, որոնցից հինգը կրկնում են Օլիմպիական խաղերի էմբլեմայի օղակների գույները, իսկ վեցերորդը նարնջագույն է և խորհրդանշում է Հայաստանը:
Համահայկական խաղերն անցկացվում են չորս տարին մեկ անգամ: Ամեն անգամ ավելանում է Խաղերի մասնակիցների քանակը՝ ինչպես մարզիկների, այնպես էլ քաղաքների, որոնք ուղարկում են իրենց պատվիրակներին մրցումներին մասնակցելու համար: Այս տարի խաղերն առաջին անգամ անցկացվում են Արցախում: Աշխարհի տարբեր երկրներից  Արցախում հավաքված հազարավոր հայ մարզիկներ հերթական անգամ կցուցադրեն Արցախի, սփյուռքի և Մայր Հայաստանի եռամիասնությունը:
Համահայկական յոթերորդ հոբելյանական խաղերին կմասնակցեն ավելի քան հինգ հազար մարզիկներ: Կազմակերպիչներն սպասում են ավելի քան 10 հազար հյուրերի: Մրցումները կանցկացվեն օգոստոսի 6-17-ը: Բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 6-ին Ստեփանակերտի Ստ. Շահումյանի անվան կենտրոնական մարզադաշտում:
4 օր խաղերը կանցկացվեն Արցախում, այնուհետև կշարունակվեն Հայաստանում: Մրցումների ծրագրում 17 մարզաձև է ներառված. ֆուտբոլ, մինի-ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, աթլետիկա, թենիս, սեղանի թենիս, շախմատ, բադմինտոն, լող, լողափի վոլեյբոլ, սպորտային պարեր, գոլֆ, ձեռքի գնդակ, բազկամարտ, հեծանվավազք և հրաձգություն: Դրանցից 14-ը օլիմպիական մարզաձևեր են համարվում:
«Մեր կանոնադրության և 20-ամյա ավանդույթների համաձայն, վառվելու է 3 ջահ, որոնք խորհրդանշում են համայն աշխարհի հայերի միասնությունը՝ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի»-ասաց Համահայկական խաղերի Միջազգային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը Արցախի հանրային հեռուստաընկերության եթերում:
«Համահայկական խաղերի առաջին ջահը վառվել է Մուսա-Դաղ լեռան ստորոտին գտնվող Սուրբ Աստվածամայր հայկական եկեղեցում (Արևմտյան Հայաստան), երկրորդը՝ Խոր Վիրապի Գրիգոր Լուսավորչի կանթեղից, իսկ երրորդ ջահը վառվել է հունիսի 22-ին հինավուրց Տիգրանակերտ (Արցախ) պատմամշակութային արգելոցում:  Բոլոր երեք ջահերը, Համաշխարհային խաղերի բացման  հանդիսավոր արարողության ժամանակ բերվեցին Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան կենտրոնական մարզադաշտ՝ գլխավոր ջահը վառելու համար:
Խաղերին կմասնակցեն մարզիկներ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Իրանից, Թուրքիայից և այլ երկրներից: Մրցումներն ուղիղ եթերով կհեռարձակվեն Ստեփանակերտի տարբեր վայրերում տեղադրված մեծ էկրաններին, ապահովված կլինի որակյալ շարժական ինտերնետ կապ, իսկ միջհանրապետական նշանակության ճանապարհներին տեղադրված կլինեն գովազդային վահանակներ:
Մայրաքաղաքում և Արցախի մեծ քաղաքներում արդեն զբաղված են բոլոր հյուրանոցները: Մոտակա օրերին Արցախում կլսվեն աշխարհի տարբեր երկրների հայերենի բոլոր բարբառները: Դա կլինի սպորտի տոն և միաժամանակ՝ հայության տոն: Այդ մրցումները կունենան մի հաղթող՝ մենք բոլորս:

Всеармянские или Панармянские игры: победим мы все!
Нынешний год является юбилейным для Всеармянских игр – исполняется 20 лет с начала проведения первых в истории Панармянских игр. Первые Панармянские игры прошли с 28 августа по 5 сентября 1999 года. В них приняли участие делегации 62 городов из 23 стран мира. Программа Игр включала тогда в себя 7 видов спорта: футбол, баскетбол, волейбол, легкая атлетика, теннис, настольный теннис и шахматы. Честь зажжения огня Игр была доверена трехкратному олимпийскому чемпиону по спортивной гимнастике (1956, 1960) Альберту Азаряну.
Панармянские игры (арм. Համահայկական խաղեր) - международные соревнования, которые проводятся с 1999 года. В них принимают участие спортсмены-армяне со всего мира. Цель Панармянских игр - объединение армян из разных стран посредством спорта, укрепление связей между Арменией и армянской диаспорой. Организацией Игр занимается специально созданный для этого Всемирный комитет при финансовой и организационной поддержке Армении, общественных организаций армянской диаспоры и отдельных благотворителей.
Идея проведения таких общеармянских соревнований – с участием армян-спортсменов из разных стран мира - принадлежит армянскому дипломату Ашоту Мелик-Шахназаряну. В 1996 году, во время игр Армянского Всеобщего благотворительного союза, в которых принимали участие только представители армянской диаспоры, Мелик-Шахназарян выступил с этим предложением, которое получило широкий отклик как в Армении, так и в Диаспоре.
В апреле 1997 года на первом учредительном съезде был создан Всемирный комитет Панармянских игр, а в качестве даты проведения первых Игр утвержден 1999 год. Была также принята символика Игр, вызывающая ассоциации с Олимпийскими играми. В качестве эмблемы были выбраны шесть разноцветных сплетенных между собой колец, пять из которых повторяют цвета колец на эмблеме Олимпийских игр, а шестое имеет оранжевый цвет и символизирует Армению.
Панармянские игры проводятся каждые четыре года. Из раза в раз увеличивается число участников Игр – как спортсменов, так и городов, которые высылают свои команды для участия в соревнованиях. Увеличивается также количество спортивных видов, по которым проводятся соревнования. В этом году Игры впервые пройдут в Арцахе. Тысячи спортсменов-армян, собравшихся в Карабахе из разных стран мира, в очередной раз покажут триединство армян Арцаха, Диаспоры и матери-Армении.
В юбилейных cедьмых Всеармянских играх примут участие более пяти тысяч спортсменов, организаторы ожидают приезда в Арцах более 10 тысяч гостей. Соревнования пройдут с 6 по 17 августа. Официальная церемония открытия состоится в Степанакерте 6 августа на центральном стадионе имени Степана Шаумяна. В Карабахе игры будут проводиться в течение четырех дней, после продолжатся в Армении. В соревновательную программу включены 17 спортивных видов: футбол,  мини-футбол, баскетбол, волейбол, атлетика, теннис, настольный теннис, шахматы, бадминтон, плавание, пляжный волейбол, спортивные танцы, гольф, гандбол, армрестлинг, велосипедный спорт и стрельба. 14 из них являются  олимпийскими видами спорта.
"Согласно нашему уставу и 20-летней традиции, зажигаются три факела, символизирующие единство всего армянства – Армении, Арцаха и Диаспоры", - сказал председатель Международного комитета Всеармянских игр Ишхан Закарян в эфире Общественного телевидения Арцаха. "Первый факел Всеармянских игр был зажжен у подножия Муса-Дага, в армянской церкви Пресвятой Богородицы (Западная Армения), второй факел - от лампы из темницы Григория Просветителя в монастыре Хор-Вирап (Армения), а третий факел зажжен 22 июня в историко-культурном заповеднике в древнем городе Тигранакерт (Арцах). Все три факела в ходе официального открытия Всеармянских игр в Степанакерте будут внесены на центральный стадион имени Степана Шаумяна для зажжения главного факела игр", - сказал Ишхан Закарян.
В Играх примут участие спортсмены из Соединенных Штатов, России, Франции, Ливана, Египта, Ирана, Турции и т п. Соревнования будут транслироваться в прямом эфире на больших экранах, установленных в разных точках Степанакерта, будет обеспечена качественная мобильная интернет-связь, а на дорогах межреспубликанского значения будут установлены баннеры.
В столице Степанакерта и больших городах Арцаха заполнены все гостиницы. Арцах в ближайшие дни будет дышать армянскими наречиями и диалектами со всего мира. Это будет праздник спорта и одновременно - праздник армянства. Это будут соревнования, в которых будет один победитель - мы все!