Մենք ամեն օր ու ամեն ժամ զգում ենք, որ մեր թիկունքում կանգնած են մայր Հայաստանը և Սփյուռքը. Բակո Սահակյան
Օգոստոսի 5-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մասնակցել է Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կազմակերպված հավաքին և հանդես եկել ելույթով:
Ողջունելով հավաքի մասնակիցներին՝ Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ միասնականությունը մեր ժողովրդի ամենակարևոր արժեքներից մեկն է՝ մայր Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը համարելով մեր բոլոր հաղթանակների և հաջողությունների հիմքն ու գրավականը:
«Արցախն ուժեղ է, մեր կամքը՝ անսասան ու անկոտրում, և մեզ ոչինչ չի շեղի մեր ընտրած ճանապարհից, մեր գերնպատակից, որը հզոր ու միացյալ հայրենիքի կերտումն է ու զորացումը: Եվ սա համազգային խնդիր է: Մենք ամեն օր ու ամեն ժամ զգում ենք, որ մեր թիկունքում կանգնած են մայր Հայաստանը և Սփյուռքը: Այդպես եղել է, այդպես կա և այդպես կլինի ընդմիշտ»,- ընդգծել է իր ելույթում Արցախի Հանրապետության Նախագահը:

We Feel Every Single Day and Every Single Hour that Mother Armenia and the Diaspora Stand Mount for Us and Defend us With Might and Main: Bako Sahakyan
On 5 August Artsakh Republic President Bako Sahakyan together with Premier of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan took part at the public rally held in the Stepanakert Revival Square and addressed with a speech.
President Sahakyan identified national unity as one of the most important values of our people, considering the Mother Armenia - Artsakh - Diaspora trinity the cornerstone and earnest of all our victories and success.
"Artsakh is strong, our will is invincible and cast-iron. Nothing can lead us astray, nothing can derail us right off our overarching goal, which is building and strengthening a powerful and united homeland. This is a pan-Armenian mission. We feel every single day and every single hour that Mother Armenia and the Diaspora stand mount for us and defend us with might and main. It has always been and is certain to be like that evermore", highlighted the Artsakh Republic President in his speech.