Տեղի է ունեցել Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցը
Օգոստոսի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների ղեկավարների՝ Աշոտ Ղուլյանի և Արարատ Միրզոյանի հանդիպում-առանձնազրույցը:
Ողջունելով Արարատ Միրզոյանի այցը Արցախ Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի շրջանակներում՝ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է միջոցառման՝ Ստեփանակերտում անցկացնելու գաղափարի կարևորությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը նաև անդրադարձել է Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների միջև ձևավորված սերտ համագործակցությանը՝ մասնավորապես խոսելով ԱՀ Ազգային ժողովի և ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ վերջերս տեղի ունեցած համատեղ նիստի արդյունքների մասին: Աշոտ Ղուլյանը համոզմունք է հայտնել, որ սեպտեմբերից մեկնարկող նոր նստաշրջանի ընթացքում երկու խորհրդարանների համագործակցությունն ավելի կակտիվանա:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, անդրադարձ է կատարել հայկական երկու պետությունների միջև խորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը և նշել, որ աշխատանքներ կտարվեն բոլոր մշտական հանձնաժողովների միջև համագործակցությունը ակտիվացնելու ուղղությամբ: Խոսելով համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի մասին՝ Արարատ Միրզոյանը խորհրդանշական է համարել միջոցառման անցկացումը Ստեփանակերտում՝ ազգային միասնության տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև նախօրեին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքին և փոխգործակցության օրակարգում գտնվող այլ հարցերին:

Межпарламентское сотрудничество Арцаха и Армении должно активизироваться
В Национальном собрании Республики Арцах 6-го августа состоялась отдельная беседа председателей парламентов двух армянских республик - Ашота Гуляна и Арарата Мирзояна.
Ашот Гулян, приветствуя визит Арарата Мирзояна в Арцах в рамках 7-ых Панармянских летних игр, подчеркнул важность идеи проведения мероприятия в Степанакерте. Председатель парламента также коснулся сформировавшегося тесного сотрудничества между парламентами Арцаха и Армении, в частности, говоря об итогах состоявшегося недавно совместного заседания постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам НС Республики Арцах и НС Республики Армения. Ашот Гулян выразил уверенность, что в ходе стартующей в сентябре новой сессии сотрудничество двух парламентов еще более активизируется.
Председатель Национального собрания РА Арарат Мирзоян, поблагодарив за прием, коснулся расширения парламентских связей между двумя армянскими республиками и отметил, что будут осуществлены работы по активизации сотрудничества между всеми постоянными комиссиями. Говоря о 7-ых Панармянских летних играх, Арарат Мирзоян счел символичным проведение мероприятия в Степанакерте с точки зрения национального единства.
В ходе встречи стороны коснулись также состоявшегося накануне в Степанакерте на площади Возрождения митинга и других вопросов, находящихся на повестке взаимодействия.