Թուրքիան և ԱՄՆ-ը Սիրիայի հարցով համաձայնության են եկել
Միացյալ Նահանգները և Թուրքիան պայմանավորվել են ստեղծել գործողությունների համատեղ կենտրոն Սիրիայի հյուսիսում ստեղծվող անվտանգության գոտին կառավարելու և գործողությունները համակարգելու համար: Այս մասին հայտարարել են Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը և Անկարայում ամերիկյան դեսպանությունը, հայտնում է Reuters-ը:
Նշվում է, որ համաձայնությունը ձեռք է բերվել երեք օր տևած բանակցությունների արդյունքում: Համաձայնագրում ասվում է, որ գոտին պետք է լինի «խաղաղ միջանցք» Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին, ինչպես նաև նշվում է ռազմական գործողություններից փախած սիրիացիների՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու համար բոլոր հնարավոր միջոցառումների ձեռնարկման մասին:
Միևնույն ժամանակ հայտարարություններից ոչ մեկում չի նշվում, թե կողմերին արդյոք հաջողվել է հաղթահարել երկու հիմնական տարաձայնությունները՝ ինչ տարածք է զբաղեցնելու անվտանգության գոտին և ում հրամանատարության տակ են գտնվելու անվտանգության գոտում պարեկություն անող ուժերը:

Турция смогла договориться с США после военных угроз
Турция и США договорились о создании совместного операционного центра для координации действий и управления зоной безопасности, создание которой планируется на севере Сирии. Об этом объявили минобороны Турции и американское посольство в Анкаре, сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Отмечается, что соглашение было достигнуто после трех дней переговоров. В нем говорится, что зона должна быть "мирным коридором" на границе Сирии и Турции, а также о принятии всех возможных мер для того, чтобы бежавшие от военных действий сирийцы смогли вернуться на родину.
В то же время ни в одном из заявлений не говорится, смогли ли стороны преодолеть два основных разногласия. Первое — как далеко будет простираться зона безопасности, второе — кто будет командовать силами, патрулирующими эту территорию. При этом операционный центр будет расположен в Турции.