ՉԺՀ-ն և Ճապոնիան կվերսկսեն ռազմավարական երկխոսությունը յոթնամյա ընդմիջումից հետո
ՉԺՀ-ի փոխարտգործնախարար Լե Յույչենը և նրա ճապոնացի պաշտոնակից Տակեո Ակիբան օգոստոսի 10-ին կանցկացնեն երկու երկրների միջև ռազմավարական երկխոսության հերթական փուլը: Օգոստսի 8-ի այդ մասին հայտնել է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը
«Ըստ երկու երկրների համաձայնության՝ ՉԺՀ-ի փոխարտգործնախարար Լե Յույչենն օգոստոսի 10-ին Ճապոնիայում չին-ճապոնական ռազմավարական երկխոսության նոր փուլ կանցկացնի երկրի արտաքին գործերի փոխնախարար Տակեո Ակիբայի հետ»,- նշված է հայտարարության մեջ: «Կողմերը կարծիքների խորը փոխանակում կիրականացնեն երկկողմ հարաբերությունների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ»,- ընդգծել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Китай и Япония впервые за семь лет проведут раунд стратегического диалога
Представители министерств иностранных дел Китая и Японии проведут 10 августа новый раунд стратегического диалога между странами, заявила 8 августа официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин, передает Regnum
В заявлении МИД КНР отмечается, что стратегический диалог между двумя странами был возобновлен спустя семь лет. В Пекине надеются, что переговоры позволят углубить политическое взаимодоверие между двумя государствами.
Как сообщало ИА REGNUM, ранее стало известно, что в конце августа представители министерств иностранных дел Южной Кореи, Китая и Японии проведут в Пекине встречу по вопросам денуклеаризации КНДР.