Ղրղզստանում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ։
Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել երկկողմ գործակցության ընթացիկ օրակարգին։ Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը, մասնավորապես, խոսել են առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացման, ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման, համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ անելիքների շուրջ։ Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը փաստել են, որ երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվում է դինամիկ աճ, և պետք է շարունակել ակտիվ աշխատանքը հայ-ռուսական դաշնակցային կապերն ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ։
ՌԴ կառավարության նախագահը ողջունել է Հայաստանի հաջող նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում և նշել, որ երկկողմ հարաբերություններում վերընթաց զարգացում կա, ինչի մասին է վկայում տարբեր մակարդակներում բարձրաստիճան պաշտոնական հանդիպումների և շփումների հաճախականությունը՝ թե՛ երկրների ղեկավարների, թե՛ միջկառավարական, թե՛ միջխորհրդարանական ձևաչափերով։
ՀՀ վարչապետը դրական է գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության ընթացքը և գոհունակությամբ խոսել, մասնավորապես, զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված առաջընթացի մասին. 2019 թ. առաջին 6 ամիսների արդյունքներով Հայաստան այցելած ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 19 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թիվը 2019 թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով աճել է 12.8 տոկոսով։ Վարչապետ Փաշինյանը նաև գոհունակությամբ նշել է, որ Վերին Լարսում ծագող հարցերի լուծման օպերատիվ մեխանիզմն արդյունավետ գործում է։ Երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համատեքստում ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԱՏՄ-ի ամբողջ ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետներն անդրադարձել են գազի, ատոմային էլեկտրակայանի, ավիափոխադրումների ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք այլ հարցերի։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև վերջին շրջանում հայաստանյան և ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներում արծարծվող հարցերի շուրջ։

Nikol Pashinyan Meets with Dmitry Medvedev in Kyrgyzstan
Prime Minister Nikol Pashinyan who is in Kyrgyzstan on a working visit today met with RF Premier Dmitry Medvedev.
The Prime Ministers of Armenia and Russia discussed a wide range of issues related to the Armenian-Russian strategic relations and referred to the current agenda of bilateral cooperation. In particular, Nikol Pashinyan and Dmitry Medvedev talked about the furtherance of trade and economic relations, increased turnover and implementation of joint projects. Nikol Pashinyan and Dmitry Medvedev hailed the dynamic growth in bilateral relations, noting that the active efforts should be continued to strengthen and develop the Armenian-Russian allied relations.
Praising Armenia’s successful chairmanship in the EAEU, Dmitry Medvedev noted that there has been some progress in bilateral relations as evidenced by the frequently reciprocated top-level official meetings and the contacts held in intergovernmental and inter-parliamentary formats.
Welcoming the pace of strategic cooperation between Armenia and Russia, the Prime Minister of Armenia hailed the progress stated in the field of tourism: the number of Russian tourists visiting Armenia rose by 19% in the first 6 months of 2019 as compared to the same period last year, while the total number of tourists visiting Armenia increased by 12.8% in the first half of this year.
Prime Minister Pashinyan noted with satisfaction that the operational mechanism for dealing with problems emerging in Upper Lars proved quite effective. Coming to the furtherance of bilateral relations, the Premier highlighted the need for tapping the full potential inherent the Eurasian Economic union.
During the meeting, the Prime Ministers of Armenia and Russia referred to cooperation in the fields of gas supplies, nuclear power, air transportations, as well as to other issues of mutual interest. The parties took the opportunity to exchange views on a number of high-profile topics featuring in Armenian and Russian media outlets.