Թրամփը դիտարկում է ԿԺԴՀ-ի հարցերով հատուկ ներկայացուցչին նշանակել Ռուսաստանում դեսպան
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է ԿԺԴՀ-ի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Բիգանին Ռուսաստանում նոր դեսպան նշանակելու հնարավորությունը: Այդ մասին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով մի աղբյուր: Բիգանի թեկնածությունը վերջնականապես չի հաստատվել, սակայն, գործակալության տվյալներով, որոշումը կկայացվի մոտ ժամանակներս:
Reuters-ը նշում է, որ այդ պաշտոնում Բիգանի նշանակումը և հետագա տեղափոխվելը Մոսկվա կարող է վտանգել ԿԺԴՀ-ի հետ ԱՄՆ-ի բանակցությունները, քանի որ հենց այդ դիվանագետն էր Հանոյում պատրաստել Կիմ Չեն Ընի հետ Թրամփի փետրվարյան հանդիպումը, ինչպես նաև ձգտում էր հասնել երկու երկրների ղեկավարների շփումների վերսկսմանը:
Սթիվեն Բիգանն ավարտել է Միչիգանի նահանգի համալսարանը, որտեղ ուսումնասիրել է քաղաքագիտություն և ռուսաց լեզու: 1992-1994 թվականներին նա գլխավորել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի մոսկովյան բաժանմունքը:

Трамп может назначить послом США в России спецпредставителя по КНДР
Президент США Дональд Трамп рассматривает возможность назначения новым послом в России спецпредставителя по КНДР Стивена Бигана, сообщает Reuters со ссылкой на источник, передает РИА Новости.
Окончательно кандидатура Бигана не была утверждена, однако по данным агенства, решение будет принято в ближайшее время.
Reuters отмечает, что назначение Бигана на эту должность и дальнейший переезд в Москву может повредить переговорам США с КНДР, поскольку именно этот дипломат готовил февральскую встречу Трампа с Ким Чен Ыном в Ханое, а также добивался возобновления контактов лидеров двух стран.
Стивен Биган окончил университет штата Мичиган, где изучал политологию и русский язык. В 1992–1994 году он возглавлял московское отделение Международного республиканского института.