Այս տարի 20 վերելակ կփոխարինվի նորերով
Երևանի բազմաբնակարան բնակելի շենքերն ունեն շուրջ 4400 վերելակ, դրանց մեծ մասը փոխարինման կարիք ունի: Դրանք տեղադրվել են դեռևս 1956-1993թթ., թեպետ շահագործման սահմանված ժամկետը մինչև 25 տարի է: Այսինքն՝ գրեթե բոլոր վերելակները սպառել են այդ ժամկետը:
2007-2008թթ. պետական բյուջեից հատկացված 3 մլրդ դրամով Երևանում տեղադրվեց 35 նոր վերելակ, նորոգվեց շուրջ 2500-ը: Սակայն նորոգվածներն արդեն վերանորոգման կարիք ունեն, խնդիրը պահանջում է համապարփակ լուծում: Նշենք նաև, որ շենքերի մեծ մասի բնակիչներն այդքան միջոցներ չունեն:
«Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքն ասում է. վերելակը ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով պատկանում է բնակարանների սեփականատերերին, այսինքն՝ բնակիչներին:
Յուրաքանչյուր շենք ունի սպասարկող ընկերություն, որի ծառայությունների դիմաց բնակիչները սպասարկման վճար են տալիս: Եվ, եթե ընթացքի ժամանակ վերելակը փչացել է, հենց նրանց էլ պետք է դիմել:
Հաշվի առնելով խնդրի սոցիալական կողմն ու քաղաքացիների կյանքին և առողջությանն սպառնացող վտանգը՝ Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է վերելակների փոխարինման ընդգրկուն ծրագիր. խոսքը 3500 նոր վերելակի մասին է: Այս թվում ներառված չեն վթարային շենքերի, նորակառույցների, նաև շենքերի բեռնատար վերելակները:
«Հունվարին հայտարարել էինք, որ մտնում էինք վերելակների փոխարինման համապարփակ նախագծի փուլ: Խոր ուսումնասիրություններ, դիտարկումներ, հարցումներ: Լուծումները ներառել ենք նախագծում, որը վերջերս ներկայացվեց Կառավարությունում և արժանացավ հավանության: Ստեղծվել է միջգերատեսչական խումբ»,-նշել է փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
Նախնական հաշվարկով՝ 3500 վերելակի փոխարինումը կտևի 4 տարի: Մնում է շենքերի բնակիչների մեծամասնության համաձայնությունը:
«Քաղաքը, որպես առանձին բյուջետային միավոր, չունի այդ ֆինանսական հնարավորությունը, որովհետև խոսքը 32 մլրդ դրամի մասին է, իսկ, ինչպես գիտեք, դա մեր մեկ տարվա մուտքերի ծավալն է: Քաղաքապետի հանձնարարությամբ մենք նախնական փորձնական մի ծրագիր ենք իրականացնում, որի շրջանակում 20 վերելակ կփոխարինվի նորերով»:
Շենքերն ընտրվել են տասը վարչական շրջաններից: Ընտրությունը կատարվել է՝ հաշվի առնելով վերելակների մաշվածությունը, խափանման հաճախականությունը, հորանների վիճակը, խցիկների մաշվածության աստիճանն ու ԱԻՆ-ի կողմից հաստատված մի շարք այլ չափորոշիչներ:
«20 վերելակները կփոխարինվեն համայքնային միջոցներով՝ մոտավորապես 190 մլն դրամ է: Դա քաղաքի ու երկրի մասշտաբով աննախադեպ ծրագիր է: Մինչև տարեվերջ կունենանք տեղադրված վերելակները. օրեր առաջ մրցույթը տեղի ունեցավ և ամենաուշը դեկտեմբերին կունենանք նոր վերելակներ»,-նշել է Հայկ Սարգսյանը:
Նախքան վերելակների փոխարինման ծրագրի ամբողջական իրագործումը՝ քաղաքը վերելակային ֆոնդի պահպանման և շահագործման ծախսերի առումով շարունակելու է աջակցել բնակիչներին: Այս տարի համայնքի բյուջեից այդ նպատակին տրամադրվել է շուրջ 121 մլն դրամ. ավելին՝ քան նախորդող տարիներին:

В Ереване до конца года будут заменены 20 лифтов
В многоквартирных жилых зданиях Еревана функционируют около 4400 лифтов, основная часть которых нуждается в замене, поскольку срок их эксплуатации составляет 25 лет. В 2007-2008 гг. из госбюджета было выделено 3 млрд. драмов, на которые было отремонтировано около 2500 лифтов и установлено 35 новых. Однако, несмотря на указанный факт, проблема требует комплексного решения.
Принимая во внимание социальную сторону проблемы и угрозу для жизни и здоровья граждан, мэрия Еревана инициировала комплексную программу по замене лифтов. В рамках программы планируется заменить 3500 лифтов, без учета аварийных домов и новостроек, а также грузовых лифтов, сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
«Еще в январе мэрия объявила о начале комплексной программы по замене лифтов. Соответствующий проект уже утвержден правительством, создана также межведомственная рабочая группа»,-отметил заместитель мэра Еревана Айк Саргсян.
По предварительным данным, на замену 3500 лифтов потребуется 4 года. Остается получить согласия жителей.
"Город, как отдельная бюджетная единица, не имеет таких финансовых возможностей, в данном случае речь идет о 32 млрд драмах. Как вам известно, это объем всех собственных поступлений бюджета мэрии Еревана за год. По поручению мэра столицы мы реализовываем пилотную программу, в рамках которой до конца текущего года в столичных жилых зданиях будут заменены 20 лифтов".
Здания выбраны из 10 административных районов Еревана с учетом их состояния и степени износа и ряду других критериев.
"20 лифтов будут отремонтированы за счет общинных бюджетов, что обойдется почти в 190 млн. драмов и планируется, что до конца года пилотный проект будет окончен и лифты будут заменены",-отметил Айк Саргсян.
До полной реализации программы по замене лифтов, в текущем году городские власти выделили 121 млн. драмов на ремонт и эксплуатацию уже действующего лифтового хозяйства: больше, чем в предыдущие годы.