Արցախ. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահի հետ քննարկվել են կրթական ոլորտին առնչվող հարցեր
Այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահ Կարին Մարկիդեսին, ՀԱՀ փոխնախագահ Աշոտ Ղազարյանին և Արցախի ծրագրի ղեկավար Նոնա Պողոսյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է ՀԱՀ նորանշանակ նախագահին պաշտոնը ստանձնելու կապացությամբ և վստահություն հայտնել, որ համալսարանի և Արցախի իշխանությունների միջև նախորդ տարիներին ձևավորված համագործակցությունը շարունակաբար զարգանալու է:
Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է Արցախում կադրերի վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման, արցախցի ուսանողներին ժամանակակից կրթական մոդելներին մասնակից դառնալու հնարավորությունների ընձեռնման ուղղությամբ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կողմից իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարին Մարկիդեսը նշել է, որ  հստակ պատկերացնում է, թե 21-րդ դարում համալսարանները ինչպիսի դերակատարություն պետք է ունենան հասարակության զարգացման գործում, և իր ջանքերը ներդնելու է Հայաստանում կրթության ոլորտի կատարելագործման հարցում ամերիկյան համալսարանի դերը ավելի ընդգծելու համար: Նա պատրաստակամություն է հայտնել՝ ընդլայնելու համալսարանի և Արցախի միջև առկա փոխգործակցությունը՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ:

В Карабахе обсудили сотрудничество с Американским университетом Армении
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 14-го августа принял президента Американского университета Армении (АУА) Карин Маркидес, вице-президента АУА Ашота Газаряна и руководителя программы Арцаха Нонну Погосян.
Приветствуя гостей, глава парламента поздравил новоназначенного президента АУА по случаю вступления в должность и выразил уверенность, что сформировавшееся в предыдущие годы сотрудничество между университетом и властями Арцаха будет последовательно развиваться.
Ашот Гулян подчеркнул важность работ, осуществляемых американским университетом Армении в направлении переподготовки кадров и развития потенциала в Арцахе, предоставления арцахским студентам возможностей стать участниками современных образовательных моделей.
Выразив благодарность за прием, Карин Маркидес отметила, что четко представляет, какую именно роль должны играть университеты в 21-ом веке в деле развития общества, и приложит все усилия для для еще большего повышения роли американского университета в вопросе совершенствования сферы образования в Армении.  Президент также выразила готовность расширить взаимодействие между университетом и Арцахом, охватив новые направления.