Արցախ. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահի հետ քննարկվել են կրթական ոլորտին առնչվող հարցեր
Այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահ Կարին Մարկիդեսին, ՀԱՀ փոխնախագահ Աշոտ Ղազարյանին և Արցախի ծրագրի ղեկավար Նոնա Պողոսյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է ՀԱՀ նորանշանակ նախագահին պաշտոնը ստանձնելու կապացությամբ և վստահություն հայտնել, որ համալսարանի և Արցախի իշխանությունների միջև նախորդ տարիներին ձևավորված համագործակցությունը շարունակաբար զարգանալու է:
Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է Արցախում կադրերի վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման, արցախցի ուսանողներին ժամանակակից կրթական մոդելներին մասնակից դառնալու հնարավորությունների ընձեռնման ուղղությամբ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կողմից իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարին Մարկիդեսը նշել է, որ  հստակ պատկերացնում է, թե 21-րդ դարում համալսարանները ինչպիսի դերակատարություն պետք է ունենան հասարակության զարգացման գործում, և իր ջանքերը ներդնելու է Հայաստանում կրթության ոլորտի կատարելագործման հարցում ամերիկյան համալսարանի դերը ավելի ընդգծելու համար: Նա պատրաստակամություն է հայտնել՝ ընդլայնելու համալսարանի և Արցախի միջև առկա փոխգործակցությունը՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ:

Artsakh NA President Discusses Issues Related to Education with AUA President
August 14, Republic of Artsakh National Assembly President Ashot Ghoulyan received Dr.Karin Markides, President of the American University of Armenia (AUA), AUA Vice-President Ashot Ghazaryan and Artsakh Project Leader Nona Poghosyan.
Welcoming the guests, the Head of the Parliament congratulated the newly appointed AUA President on assuming the office and expressed confidence that the cooperation established between the University and the Artsakh authorities in the previous years will continue to develop.
Ashot Ghulyan underlined the staff training and capacity building in Artsakh, the importance of the work done by the American University of Armenia to provide Artsakh students with the opportunity to become part of modern educational models.
Expressing gratitude for the reception, Karin Markides said she clearly realizes what role should the universities play in the 21st century in the development of society and will make every effort to further highlight the role of the American University in enhancing education in Armenia. She expressed readiness to expand the existing partnership between the University and Artsakh including new destinations.