Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոայի հետ
Օգոստոսի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա քաղաքական դինամիկան՝ համոզմունք հայտնելով, որ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոայի այս այցն առավել կնպաստի հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների ամրապնդմանը և երկրների միջև առավել ընդլայնված համագործակցության հաստատմանը թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հարթակներում։ Որպես համագործակցության հիմնական ուղղություններ՝ կողմերն առանձնացրեցին առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության և ստեղծագործ կրթության ոլորտները: Այս համատեսքտում ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու ոլորտների անմիջական պատասխանատուների միջև շփումների ակտիվացման հարթակներ ձևավորելու ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ արձանագրեցին միջազգային հարթակներում առկա սերտ համագործակցությունը: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային հարթակներում Հայաստանի հետևողական քայլերը:
Երկկողմ օրակարգի խթանման համատեքստում մեծապես կարևորվեց խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակի ներուժի լիարժեք կիրառումը և ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ առավելագույնս նպաստելու երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջև համագործակցության առավել ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը:
Նախարար Մնացականյանը և Նին Նովոան առանձնահատուկ ընդգծեցին Ուրուգվայի հասարակական-քաղաքական կյանքում մեծ ներդրում ունեցած հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրներն իրար առավել մերձեցնող ամուր կամուրջ:
Տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալից փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ: Նախարար Մնացականյանն իր գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Երկուստեք ընդգծվեց, որ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով
Նույն օրը՝ առավոտյան, Ուրուգվայի արտգործնախարարն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Глава МИД Армении встретился с министром иностранных дел Уругвая
14 августа министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян встретился с находящимся в Армении с официальным визитом министром иностранных дел Уругвая Родольфо Нин Новоа. Об этом сообщает "Арменпресс" со ссылкой на МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Мнацаканян высоко оценил политическую динамику между Арменией и Уругваем, выразив уверенность в том, что этот визит министра Родольфо Нин Новоа во многом  будет способствовать дальнейшему укреплению армяно-уругвайских отношений и установлению более широкого сотрудничества между странами как на двусторонних, так и  многосторонних платформах. В качестве основных направлений сотрудничества стороны определили сферы торговли, экономики, сельского хозяйства, туризма, информационных технологий, инноваций и креативного образования. В этом контексте была подчеркнута  обоюдная готовность предпринять шаги для создания платформ для активизации контактов между непосредственными ответственными лицами секторов.
Министры иностранных дел с удовлетворением отметили тесное сотрудничество,  на международных площадках. Министр иностранных дел Армении представил последовательные шаги Армении на международных платформах по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества.
В контексте продвижения двусторонней повестки дня было подчеркнуто полноценное использование потенциала платформы парламентской дипломатии и обоюдная готовность к максимальному углублению и укреплению сотрудничества между группами дружбы, действующими в парламентах двух стран.
Министры Мнацаканян и Нин Новоа особо подчеркнули роль армянской общины в общественно-политической жизни Уругвая как прочного моста, который связывает  две страны.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по ряду вопросов международной и региональной повестки дня. Министр Мнацаканян представил своему коллеге принципиальную позицию и подходы Армении в процессе урегулирования карабахского конфликта. Стороны подчеркнули, что альтернативы мирному урегулированию конфликтов нет.
В конце встречи стороны провели совместную пресс-конференцию.
В тот же день министр иностранных дел Уругвая посетил Мемориальный комплекс Цицернакаберд и почтил память жертв Геноцида армян.