Վարչապետը և Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա են ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ, ինչն արտացոլվում է ոչ միայն բարձրաստիճան պաշտոնական շփումներում, այլև թե՛ հայ, թե՛ ուրուգվայցի ժողովուրդների շրջանում միմյանց և երկու երկրների հանդեպ առկա ջերմ վերաբերմունքով: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան կխթանի երկկողմ կապերի զարգացումը, և Երևանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որի բացումը տեղի է ունենալու այս շաբաթվա ընթացքում, վկայում է Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի մասին:
Վարչապետը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է վերաբերվում և խորապես երախտապարտ է Ուրուգվային՝ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պաշտոնապես (1965 թ.) ճանաչելու և այդ քայլով Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում բացառիկ ներդրում ունենալու համար:
Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ ուրախ է այցելել բարեկամ Հայաստան և հնարավորություն ունենալ քննարկել երկկողմ համագործակցության հարցեր: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Ուրուգվայը կարևորում է Երևանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որը կնպաստի միջպետական հարաբերությունների հետագա սերտացմանը: Նա նշել է, որ Ուրուգվայը կանգնած է Հայաստանի կողքին Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում և շարունակելու է ջանքերը ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է՝ Ուրուգվայի հայ համայնքը հսկայական դեր է խաղում այդ երկրի զարգացման և հայ-ուրուգվայական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում: Անդրադառնալով Հայաստանի ԱԳՆ իր գործընկերոջ հետ այսօր ունեցած քննարկումներին՝ Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ արծարծվել են փոխգործակցությունը խորացնելու հարցեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման հեռանկարները:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է համատեղ աշխատել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը կոնկրետ արդյունքներով տնտեսական հարաբերությունների վերածելու ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը համակարծիք է եղել Հայաստանի վարչապետի հետ՝ նշելով, որ կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ կա համագործակցելու մեծ ներուժ:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը լիարժեք հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ Ուրուգվայի անկողմնակալ ու չեզոք դիրքորոշումը և Ուրուգվայի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի աջակցությունը: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և հանգուցալուծմանը միտված գործընթացին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային օրակարգի այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ջերմ բարեմաղթանքներ է հղել Ուրուգվայի բարեկամ ժողովրդին և խնդրել ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային Ուրուգվայի նախագահին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը:

Премьер-министр Армении и глава МИД Уругвая обсудили вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял 14 августа министра иностранных дел Уругвая Родольфо Нин Новоа, который находится в Армении с официальным визитом.
Приветствуя гостя, премьер-министр Пашинян отметил, что между Арменией и Уругваем существуют теплые и дружеские отношения, что отражается не только в официальных контактах на высоком уровне, но и в теплом отношении как армянского, так и уругвайского народов друг к другу и к двум странам. Никол Пашинян выразил уверенность, что визит министра иностранных дел Уругвая в Армению будет стимулировать развитие двусторонних отношений, а создание в Ереване генерального консульства Уругвая, открытие которого состоится на этой неделе, свидетельствует о высоком уровне политического диалога между Арменией и Уругваем.
Премьер-министр отметил, что армянский народ с большой благодарностью относится и глубоко признателен Уругваю за то, что он первым (1965 г.) официально признал Геноцид армян и тем самым внес исключительный вклад в процесс признания Геноцида.
Родольфо Нин Новоа отметил, что он рад посетить дружественную Армению и иметь возможность обсудить вопросы двустороннего сотрудничества. По его словам, Уругвай придает большое значение основанию генерального консульства в Ереване, которое будет способствовать дальнейшему сближению межгосударственных отношений. Он отметил, что Уругвай поддерживает Армению в процессе международного признания и осуждения Геноцида и продолжит свои усилия по предотвращению геноцидов. Родольфо Нин Новоа подчеркнул, что армянская община Уругвая играет огромную роль в развитии этой страны и укреплении армяно-уругвайских дружеских отношений. Коснувшись сегодняшних обсуждений со своим армянским коллегой – главой МИД Армении, министр иностранных дел Уругвая отметил, что были обсуждены вопросы углубления сотрудничества, в том числе перспективы дальнейшего расширения торгово-экономических связей.
Никол Пашинян отметил, что необходимо совместными усилиями работать над превращением высокого уровня политического диалога в экономические отношения с конкретными результатами. Глава МИД Уругвая согласился с премьер-министром Армении, отметив, что есть множество направлений, в которых существует большой потенциал для сотрудничества.
Никол Пашинян отметил, что Армения полностью привержена мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и высоко ценит беспристрастную и нейтральную позицию Уругвая по карабахскому вопросу и поддержку Уругваем усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Родольфо Нин Новоа отметил, что Уругвай поддерживает процесс, направленный на мирное урегулирование и разрешение конфликта.
Собеседники также обменялись мнениями по другим вопросам международной повестки дня.
Премьер-министр Никол Пашинян направил добрые пожелания дружественному народу Уругвая и попросил министра иностранных дел Родольфо Нин Новоа передать президенту Уругвая приглашение посетить Армению.