Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիային, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ կատարած աշխատանքը և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Արգենտինան բարեկամ երկիր է Հայաստանի համար, որի հետ առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն: Անդրադառնալով տնտեսական փոխգործակցությանը՝ վարչապետը կարևորել է արգենտինական խոշոր ընկերություններից «Կորպորասիոն Ամերիկայի» ներկայացվածությունը ՀՀ տնտեսությունում և հավելել, որ Հայաստանը հետաքրքրված է առևտրատնտեսական կապերի հետագա խորացմամբ:
Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի, արդյունավետ համագործակցության համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ էր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործին ծառայությունը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Արգենտինայի միջև քաղաքական հարաբերությունները գերազանց են, և առկա է ներուժ ու փոխադարձ կամք՝ տնտեսական կապերը ևս շարունակաբար զարգացնելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հպարտանում է Արգենտինայի կենսունակ հայ համայնքով, որն ակտիվորեն ներգրավված է երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում և մեծ դեր ունի երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել ԼՂ հակամարտության հարցում Արգենտինայի հավասարակշռված դիրքորոշման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ քայլերի համար:

Премьер-министр Армении принял посла Аргентины
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Аргентина в Республике Армения Гонсало Уриолабейтиа, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Премьер-министр высоко оценил работу посла, направленную на развитие армяно-аргентинских отношений, и пожелал ему успехов в его дальнейшей деятельности. Никол Пашинян отметил, что Аргентина является дружественной для Армении страной, с которой налажен политический диалог на высоком уровне. Коснувшись экономического взаимодействия, премьер-министр подчеркнул важность представленности одной из крупных аргентинских компаний - “Corporación América”, в экономике Армении и добавил, что Армения заинтересована в дальнейшем углублении торгово-экономических отношений.
Посол Гонсало Уриолабейтиа поблагодарил премьер-министра Армении за высокую оценку, эффективное сотрудничество и отметил, что для него было большой честью служить развитию отношений между двумя странами. По его словам, политические отношения между Арменией и Аргентиной отличные, и наличествует потенциал и взаимная воля для дальнейшего развития экономических связей.
Никол Пашинян отметил, что Армения гордится жизнеспособной армянской общиной Аргентины, которая активно интегрирована в политическую, экономическую и культурную жизнь страны и играет большую роль в укреплении двусторонних связей. Премьер-министр выразил признательность за взвешенную позицию Аргентины в вопросе нагорно-карабахского конфликта, а также за шаги, направленные на признание и осуждение Геноцида армян.