Սահմանին անընդհատ դիրքային տեղաշարժեր են. Տիգրան Աբրահամյան
-Պարոն Աբրահամյան, վերջին օրերին հակասական լուրեր են շրջանառվում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Ադրբեջանական կողմը հայտնում է, որ դիրքային առաջխաղացում է ունեցել, հայկական կողմը հայտարարում է, որ մի շարք բարձունքների նկատմամբ վերահսկողություն է սահմանել: Իրականում ինչ է տեղի ունենում սահմանին:
-Իրականում սահմանին անընդհատ դիրքային տեղաշարժեր են, որոնցով կողմերը փորձում են իրենց համար առավել նպաստավոր դիրքավորում ապահովել: Ադրբեջանական կողմն անընդհատ փորձում է քարոզչական փուչիկ փչել, թե իբր տարածքային առաջխաղացում ունեն, սակայն իրականում, այն օրվանից, ինչ Տավուշի հատվածում, սահմանային պահպանությունն ադրբեջանական հատվածում ստանձնեց այդ երկրի սահմանապահ ծառայությունը, իրենց հատվածում դիրքային տեղաշարժեր են: Կրկնում եմ՝ դիրքային տեղաշարժերը Ադրբեջանի տարածքում են: Հասկանալի է, որ ծառայության վրա նոր խնդիրներ են դրվել, որն իրականացնելու շրջանակներում նոր դիրքային ենթակառուցվածքներ են ստեղծվում կամ հները բարելավվում, երկրորդ, այդ ծառայությունն ու նրա ղեկավարը հատկապես այս փուլում փորձում են նաև իմիջային հարցեր լուծել՝ ցույց տալ, որ ոչ պակաս մարտունակ են ադրբեջանական բանակից: Որոշակի առումով Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունն ու բանակը մրցակցության մեջ են՝ յուրաքանչյուրը փորձում է իր վերադասին ներկայացնել, որ դրված խնդիրը հենց ինքն է ամենաէֆեկտիվն իրականացնում: Այն ինչ կատարվում է սահմանի ադրբեջանական հատվածում իրականում մարտավարական կամ ռազմավարական առումով Ադրբեջանին որևէ առավելություն չի տվել, հակառակը, ժամանակի ընթացքում, մի շարք հատվածներում, հայկական կողմին հաջողվել մարտավարական ու ռազմավարական բնույթի առաջադրանքներ լուծել, որոնք միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առումով, տարբեր խնդիրներ լուծելիս, մեր քայլերն առավել արդյունավետ են դարձնելու:
-Արդյո՞ք այս գործընթացները նկատելի են նաև Արցախում:
-Այն ինչ վերջին տարիներին տեղի է ունենում Տավուշի, Վայոց ձորի և Սյունիքի հատվածում, Արցախում տեղի է ունեցել 2005-2006 թվականներից հետո՝ մինչև «Ապրիլյան պատերազմի» փուլը: Այսօր սահմանագիծն արցախյան հատվածում գերհագեցած է տարբեր նշանակության ենթակառուցվածքներով, իսկ միջդիրքային հատվածը բավականին կրճատվել է՝ շարժերի քիչ հնարավորություն թողնելով կողմերի համար: Դրա համար էլ առաջնագծի արցախյան հատվածում Ադրբեջանն իր հիմնական դիրքային շարժերն իրականացնում է թիկունքային հատվածում:
-Վերահսկելի ե՞ն այդ գործընթացները, ի՞նչ նպատակի են դրանք ծառայում:
-Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բոլոր գործողությունները՝ սահմանայինից սպառազինության մատակարարումներ անընդհատ դիտարկվում և վերլուծվում են՝ հասկանալու, թե ինչ քայլով ինչ մասշտաբի խնդիր է լուծվում: Սահմանում տեղի ունեցած իրադարձություններն ավելի շատ քննարկման առարկա են դառնում այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը ինչ որ քարոզչական բնույթի՝ ակնհայտ ապատեղեկատվություն պարունակող լուր է շրջանառում, իսկ այն աշխատանքները, որոնք հայկական կողմն է իրականացնում սահմանագծի ամենատարբեր ուղղություններում  քիչ է լուսաբանվում: Իհարկե դա պայմանավորված է առաջին հերթին նրանով, որ աշխատանքների մի մասը առհասարակ լուսաբանման ենթակա չէ և դրանց հրապարակայնացումը նպատակահարմար չի համարվում: Ամեն դեպքում հարկ եմ համարում ընդգծելու, որ սահմանի տարբեր ուղղություններով, հայկական կողմը մեծ ծավալի աշխատանքներ է իրականացնում, ինչպես սահմանագծի տարբեր խորությունների վրա, այնպես էլ՝ թիկունքային մասում, որն իհարկե խիստ հարաբերական է «թիկունք» անվանել:

На границе постоянно происходят позиционные перемещения: Тигран Абрамян
– Г-н Абрамян, в последние дни муссируются противоречивые сведения касательно происходящих на армяно-азербайджанской границе событий. Азербайджан сообщает о позиционном продвижении, армянская сторона в свою очередь заявляет, что установила контроль над рядом высот. Что в действительности происходит на границе?
– В действительности на границе постоянно происходят позиционные перемещения, тем самым стороны пытаются обеспечить себе более удобные позиции. Азербайджанская сторона постоянно пытается надувать пропагандистский пузырь, заявляя, будто у них есть территориальное продвижение, в то время как на самом деле – с того дня, как на участке на границе с Таушом к охране границы приступила пограничная служба Азербайджана – на их территории осуществляются позиционные перемещения. Повторяю, позиционные перемещения осуществляются на территории Азербайджана. Понятно, что перед службой были поставлены новые задачи, в рамках реализации которых создаются новые позиционные инфраструктуры либо улучшаются старые. Во-вторых, эта служба и ее руководитель, особенно на данном этапе, также пытаются решить имиджевые вопросы – продемонстрировать, что они не менее боеспособны, чем азербайджанская армия. В определенном смысле пограничная служба Азербайджана и армия этой страны конкурируют друг с другом, каждая пытается представить вышестоящему начальству, что поставленную задачу наиболее эффективно выполняет именно она.
То, что происходит на азербайджанском участке границы, на самом деле не принесло Азербайджану какого бы то ни было преимущества – ни в стратегическом, ни в тактическом плане. Напротив, с течением времени армянской стороне на ряде участков удалось решить задачи стратегического и тактического характера, что в среднесрочной и долгосрочной перспективе при решении различных проблем сделает наши шаги более эффективными.
– Наблюдаются ли аналогичные процессы и в Арцахе?
– То, что в последние годы происходит на участках Тавуша, Вайоц дзора и Сюника, происходило в Арцахе после 2005-2006 годов – до этапа «Апрельской войны». Сегодня приграничная линия на арцахском участке переоснащена инфраструктурами различного назначения, а межпозиционная зона значительно сократилась, оставляя для сторон мало места для перемещений. Поэтому на арцахском участке передовой Азербайджан свои основные позиционные перемещения осуществляет в тылу.
– Являются ли эти процессы контролируемыми? Какой цели они служат?
– В целом, все предпринимаемые Азербайджаном действия – от проводимых на границе до поставок вооружения – постоянно отслеживаются и анализируются, чтобы понять, на решение задачи какого масштаба нацелен тот или иной шаг.
Происходящие на границе события становятся предметом для обсуждения больше тогда, когда Азербайджан распространяет сведения пропагандистского характера, явно содержащие дезинформацию. Работа же, проводимая армянской стороной на самых различных направлениях приграничной линии, мало освещается. Конечно, это, в первую очередь, обусловлено тем, что часть работ вообще не подлежит освещению и их обнародование не считается целесообразным. В любом случае, считаю необходимым подчеркнуть, что на разных направлениях границы армянская сторона проводит масштабные работы – как на разных глубинах приграничной линии, так и в тыловой части, которую, конечно, называть «тылом» можно лишь относительно.