Իրանում ավելի քան հազար կալանավոր ազատ կարձակվի
Իրանի ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին հավանություն է տվել իրանական բանտերում պատիժ կրող 1070 կալանավորների համաներմանը և պատժաժամկետների նվազեցմանը: Այդ մասին օգոստոսի 19-ին հայտնել է IRIB լրատվականը:
Ընդգրկուն համաներումը կապված է Իդե Կուրբան և Գադիրե Խոմ կրոնական տոների հետ, որոնք այս տարի նշվում են օգոստոսի 12-ին և 20-ին: Համեներումը հայտարարվել է երկրի գերագույն դատարանի նախագահ էբրահիմ Ռաիսիի խնդրանքով:
Իրանի Սահմանադրությանը համապատասխան՝ հոգևոր ղեկավարն իրավունք ունի գերագույն դատարանի նախագահի առաջարկությամբ ներում շնորհել դատապարտյալներին կամ կրճատել նրանց պատժաժամկետները:

Духовный лидер Ирана одобрил амнистию для более чем 1 тыс. заключенных
Руководитель и духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи одобрил амнистию и снижение сроков для 1070 заключенных, отбывающих наказание в иранских тюрьмах. Об этом в понедельник сообщила телерадиовещательная корпорация IRIB, передает ТАСС.
Масштабная амнистия приурочена к религиозным праздникам Иде Курбан (Курбан-байрам) и Гадире Хом, которые в Иране в этом году приходятся на 12 и 20 августа соответственно. Помилование было представлено по просьбе председателя верховного суда страны Эбрахима Раиси.
В соответствии с конституцией Ирана, духовный лидер имеет право помиловать или сокращать сроки заключения для осужденных по рекомендации председателя верховного суда.