Արցախի Հանրապետության պետնախարարը ողջունել է «Երեմյան պրոջեքթս» մասնակցությունը զորամասերում սննդի կազմակերպման ծրագրին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը օգոստոսի 19-ին ընդունել է «Երեմյան պրոջեքթս» ընկերության պատվիրակությանը՝ տնօրեն Դավիթ Երեմյանի գլխավորությամբ: Հանդիպման առանցքում էր հանրային սննդի և ծառայությունների մատուցման ոլորտում մասնագիտացած ընկերության փորձի ներդրումն Արցախի տնտեսությունում: Ընկերության տնօրենը պետական նախարարին է ներկայացրել ԱՀ ՊՆ զորամասերում սննդի կազմակերպման ծրագրին իրենց մասով ստանձնած պարտավորությունները: «ԱՀ ՊՆ զորամասերում սննդի կազմակերպումը մեզ համար բիզնես չէ, այլ պատվաբեր և պատասխանատու նախաձեռնություն: Մեր առաջին քայլը զորամասերում լինելու է խոհանոցային տեխնիկայի և սպասքի ամբողջական վերազինումը ժամանակակից, որակյալ խոհանոցային տեխնիկայով: Իսկ ճաշացանկն էլ, բնականաբար, հարուստ կլինի՝ պատրաստված թարմ սննդամթերքից»,-ասել է Դավիթ Երեմյանը:
Գրիգորի Մարտիրոսյանը կարևորել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, որի արդյունքում պաշտպանության բանակում սննդի որակը էականորեն կբարձրանա: Այդ համատեքստում պետական նախարարը ողջունել է «Երեմյան պրոջեքթս» ընկերության մասնակցությունը ՊՆ զորամասերում սննդի կազմակերպման ծրագրին, ինչը ևս 300 նոր ու միջինից բարձր աշխատավարձով աշխատատեղ կապահովի: «Կարևորում ենք ընկերության տեղական արտադրողների հետ համագործակցելու պատրաստակամությունը, ինչը կխթանի տեղական արտադրանքի պահանջարկի ավելացմանը: Այս գործընթացում հանրային սննդի ոլորտում մեծ փորձառություն ունեցող ընկերության ներգրավումը դրական ազդեցություն կունենա նաև հանրային սննդի ոլորտի մշակութային առանձնահատկությունների կատարելագործման, տարածման հարցում»,- նշել է պետական նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև խոհարարական արվեստը զարգացնելու, արցախյան գործընկերների մասնագիտական հմտությունները կատարելագործելու հնարավորությունները:

На повестке встречи у госминистра Арцаха – новая программа организации питания в воинских частях
Госминистр Республики Арцах Григорий Мартиросян 19 августа принял делегацию компании Eremyanprojekts во главе с директором компании Давидом Еремяном.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на в пресс-службу государственного министра, основной темой совещания были инвестиции компании, специализирующейся в области питания и услуг, в экономику Арцаха. Директор компании представил госминистру взятые на себя обязательства в отношении программы организации питания в воинских частях АО Арцаха.
"Организация питания в воинских частях министерства обороны - это для нас не бизнес, а почетная и ответственная инициатива. Нашим первым шагом в воинских частях будет полное оснащение наших кухонных приборов и посуды современной, высококачественной кухонной техникой. А меню, естественно, будет обогащено свежими продуктами", - сказал Давид Еремян.
Григорий Мартиросян подчеркнул важность партнерства "государство-частный сектор", которое значительно улучшит качество питания в Армии обороны. В этом контексте государственный министр приветствовал участие компании Eremyanprojektsв программе организации питания в воинских частях министерства обороны, что обеспечит более 300 новых рабочих мест с зарплатой выше средней.
"Мы придаем большое значение готовности компании работать с местными производителями, что будет стимулировать спрос на местные продукты. Привлечение компании с большим опытом работы в сфере общественного питания также окажет положительное влияние на улучшение и распространение особенностей культуры общественного питания", - отметил государственный министр.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности развития кулинарного искусства, повышения профессионального мастерства арцахских партнеров.