Ամուլսար. Փաշինյանի՝ «ժողովրդի վարչապետ» լինելը հարվածի տա՞կ է
Ամուլսարի շուրջ վարչապետ Փաշինյանի դիրքորոշումն արդեն հստակ է. տրված փորձագիտական եզրակացությանը չվստահելու հիմքեր չկան, հանքը կշահագործվի: Եվ սա այն դեպքում, երբ փորձագիտական եզրակացությունն առնվազն համալիր բնապահպանական հետազոտության արդյունք չէր, չհաշված՝ այդ եզրակացության ստացման գործում հնարավոր կոռուպցիոն մեխանիզմների առկայության հնարավորությունները (չմոռանանք ԶԼՄ-ներով տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, որ փորձագիտական եզրակացություն տրամադրած կազմակերպությունը՝ Էլարդը, առնչություն ունի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի աշխատակազմի ղեկավարի հոր հետ): Բայց այս ամենը որևէ կերպ չխանգարեց վարչապետ Փաշինյանին, հենվելով նույն այդ եզրակացության վրա, կայացնել հանքը շահագործել թույլատրելու որոշում:
Իրականում վարչապետի մոտեցումն այս հարցում կանխատեսելի էր: Ամուլսարի խնդիրը, ի թիվս մի շարք այլ հարցերի, Փաշինյանի կողմից օգտագործվեց 2018-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական փուլում: Օգտագործվեց շատ հմուտ ձևով՝ խաղալով ժողովրդի էմոցիաների վրա: Այս մոտեցումն իրեն արդարացրեց, և, ըստ էության, լուծեց դրված խնդիրը: Իսկ հանքի շահագործումն արգելելը, կարծես թե, չէր բխում ներդրումների մասին «երազող» վարչապետի շահերից: Արդյունքում ստացվեց այնպես, որ ժողովրդի վարչապետը պարզապես օգտագործեց ժողովրդի համար թիվ 1 կարևորությունն ունեցող այս խնդիրը սեփական իշխանությունն ամրապնդելու համար: Մնացածն արդեն երկրորդական են:
Երկրորդական են նաև հեղափոխության օրերին հռչակված սկզբունքները, սեփական ասելիքը իշխանություններին հասցնելու մեթոդները: Խորհրդանշական էր, որ Ամուլսարի դեմ պայքարող ժողովրդին արգելվեց փողոց փակել, խորհրդանշական էր Փաշինյանի չգնալը Ջերմուկ՝ տեղում ժողովրդի հետ քննարկելու, և, անշուշտ, խորհրդանշական էր նույն ժողովրդի առաջ Ազգային ժողովի և Բաղրամյան 26-ի դռները փակելը: Ամուլսարը վարչապետի համար փորձություն է, որ կարող է էապես հարվածել Փաշինյանի՝ «ժողովրդի վարչապետը» լինելուն՝ դարձնելով նրան նախկիններից ոչնչով չտարբերվող, «շարքային» իշխանավոր:

Амулсар – испытание для Пашиняна, которое может взорвать титул "народного премьер-министра"
Позиция премьер-министра Пашиняна в отношении Амулсара уже ясна: нет оснований не доверять заключению экспертизы, Амулсар будет эксплуатироваться. И это при том, что заключение компании "Элард" не было, по крайней мере, результатом комплексного экологического исследования, не говоря уже о возможной коррупции при получении этого заключения (не будем забывать сообщения СМИ о том, что у организации "Элард", предоставившей экспертное заключение, были связи с отцом руководителя аппарата вице-премьера Тиграна Авиняна). Но все это не помешало премьер-министру Пашиняну, ссылаясь на то же заключение, принять решение о разрешении эксплуатации рудника.
На самом деле подход премьер-министра к этому вопросу был предсказуемым. Проблема Амулсара была использована Пашиняном в предвыборном туре внеочередных парламентских выборов 2018 года. Тему очень умело использовали, играя на эмоциях людей. Такой подход оправдал себя и фактически решил проблему. А запрет на эксплуатацию рудника, по всей вероятности, не отвечал интересам "мечтающего об инвестициях" премьер-министра. В результате народный премьер просто использовал этот важный для народа вопрос для укрепления своей собственной власти. Все остальные вопросы - вторичны.
Уже второстепенными являются и принципы, провозглашенные в дни революции, демократические методы выражения позиции народа по тому или иному вопросу. Символично, что народу, выступающему против эксплуатации Амулсара, запретили закрывать улицы. Символично, что Пашинян не поехал в Джермук для обсуждения такого важного вопроса с народом. Символично, что двери Национального Собрания и Баграмяна 26 вновь закрылись перед народом.
Амулсар – настоящее испытание для Пашиняна, которое может взорвать титул "народного премьер-министра", сделав его "обычным" правителем, который почти ничем не отличается от своих предшественников.