Կանարյան կղզիներում անտառային հրդեհը 10 հազար հեկտար է ոչնչացրել
Իսպանիայի Գրան Կանարիա կղզում (Կանարյան Կղզիների ինքավար մարզ) անտառային հրդեհի տարածքը հասել է 10 հազար հեկտարի, հայտնում է France-Presse (AFP) գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով՝ այս պահին տարահանվել է ավելի քան 9 հազար մարդ: Իշխանությունները չեն բացառում, որ շուտով կկատարվի լրացուցիչ տարահանում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հրդեհն այս տարի Իսպանիայում տեղի ունեցած ամենախոշոր հրդեհն է: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կրակն ընդգրկել է 6 հազար հեկտար:
Տուժածների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել: Կղզում հրդեհն սկսվել է օգոստոսի 17-ին Վալիեսեկո բնակավայրի շրջանում: Բռնկումը տարածվել է Տամադաբա արգելոցում: Կրակի մարումը դժվարացնում են տարածաշրջանում հաստատված շոգը և քամու հուժկու պառթկումները:

AFP: площадь лесного пожара на Канарах достигла 10 тыс. га
Площадь лесного пожара на испанском острове Гран-Канария (автономное сообщество Канарские острова) достигла 10 тыс. га. Об этом сообщило во вторник агентство France-Presse (AFP), передает ТАСС.
По его данным, к настоящему моменту эвакуированы более 9 тыс. человек. Власти не исключают, что в ближайшее время будет проведена дополнительная эвакуация.
Как отмечает France-Presse, в правительстве страны заявляют, что речь идет о самом крупном пожаре на территории Испании в этом году. Ранее сообщалось, что пламя охватило 6 тыс. га. Информации о пострадавших не поступало.
Пожар начался на острове в субботу в районе населенного пункта Вальесеко. Возгорание распространилось на заповедник Тамадаба. Тушение огня осложняется жарой, установившейся в регионе, и сильными порывами ветра. В борьбе со стихией задействованы около 1 тыс. человек.