Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակն ունի նաև արտաքին բաղադրիչ
Ամուլսարի շահագործման վերաբերյալ իշխանությունների դիրքորոշումը, չնայած առաջ բերած հանրային լայն դժգոհություններին, ինչն, ի դեպ, խիստ հիմնավոր է՝ հաշվի առնելով առնվազն այն, որ ձեռք բերված փորձագիտական եզրակացությունը համալիր բնապահպանական եզրակցություն չէ, ունի նաև արտաքին բաղադրիչ: Մի կողմից այն Հայաստանում պետություն-ներդրող հարաբերությունների որակն ու վստահելիությունն է, մյուս կողմից՝ կոնկրետ Լիդիանի դեպքում ամերիկյան խոշոր ներդրողի նկատմամբ ՀՀ կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը: Երկու դեպքում էլ պահանջվում էր ճիշտ հաշվարկված մոտեցում, ինչը, սակայն, որևէ կերպ չէր նշանակում հանքի շահագործման թույլտվություն՝ առնվազն վստահություն չներշնչող փորձագիտական եզրակացության հիման վրա:
Դեռ մեկ տարի առաջ վարչապետ Փաշինյանը նշում էր, որ փորձաքննությունը պիտի իրականացվի ոլորտի լավագույն, առաջատար կազմակերպություններից մեկի կողմից: Արդյունքում որոշվեց Ամուլսարի հարցով փորձագիտական եզրակացությունը վստահել լիբանանյան մի կազմակերպության, որին դժվար է իր ոլորտում աշխարհի առաջատար կազմակերպությունների շարքին դասել: Սա շատ կարևոր հարց է, որի պատասխանները ավելի ու ավելի շատ հարցեր են առաջացնում: Սակայն սա միակ հարցը չէ:
Առնվազն մտորելու տեղիք է տալիս նաև այն հանգամանքը, որ Ամուլսարի հարցով փորձագիտական եզրակացությունը հրապարակվեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ մեկնելուց առաջ: Այն, որ Միացյալ Նահանգների համար Լիդիանի շուրջ ստեղծված իրավիճակն ուշադրության կենտրոնում էր, ամերիկացի մեր գործընկերները բազմիցս են նշել: Այդ մասին մոտ մեկ տարի առաջ խոսել է նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Միլսը՝ ասելով, թե ամերիկյան հնարավոր ներդրողները ցանկանում են տեսնել, թե կառավարությունն ինչպես է վերաբերվում ինչպես ամերիկյան, այնպես էլ տեղական կազմակերպությունների հետ կապված խնդիրներին: «Նրանք նաև հետևում են «Լիդիան» ընկերության հետ կապված հարցերին, և ինչպես է կառավարությունը լուծում նման զգայուն ու վիճելի հարցերը: Արդյո՞ք «Լիդիանը» արդարացի վերաբերմունքի կարժանանա այդ գործընթացի ընթացքում», - նշել էր դեսպանը:
Իհարկե, չի կարելի գերագնահատել Լիդիանի դերը հայ-ամերիկյան հարաբերություններում, բայց անլուրջ կլինի նաև այն թերագնահատելը: Եվ դրա կարևորությունը հասկանալու տեսանկյունից շատ հետաքրքիր կարող է լինել վարչապետի սպասվող այցն ԱՄՆ:

Ситуация вокруг Амулсара: внешние факторы
Позиция властей Армении в отношении эксплуатации Амулсара, несмотря на широкое общественное недовольство (которое, кстати, является весьма обоснованным - учитывая, что полученное экспертное заключение не является результатом комплексного экологического исследования), вызывает и внешние проблемы. С одной стороны, это индикатор качества и надежности отношений между государством и инвесторами в Армении, а с другой - позиция правительства Армении в отношении крупного американского инвестора, в этом случае - компании "Лидиан". В обоих случаях требовался хорошо продуманный подход, который, однако, ни в коем случае не подразумевал разрешение на эксплуатацию рудника на основе экспертизы, по крайней мере, не внушающей доверия.
Еще год назад премьер-министр Пашинян говорил о том, что экспертиза должна проводиться одной из лучших, ведущих организаций в этой области. В результате было решено доверить экспертное заключение по Амулсару ливанской организации, которую сложно отнести к числу ведущих мировых организаций в своей области. Это очень важное обстоятельство, изучение которого вызывает все больше вопросов. Но это не единственная проблема.
Тот факт, что экспертное заключение об Амулсаре было обнародовано до отъезда Никола Пашиняна в Соединенные Штаты, дает основания призадуматься. То, что ситуация вокруг "Лидиан" была в центре внимания Соединенных Штатов, неоднократно упоминалось нашими американскими партнерами. Около года назад по этой теме выразился и экс-посол США в Армении Миллс, заявив, что потенциальные инвесторы США хотят увидеть, как правительство решает проблемы как с американскими, так и с местными организациями. "Они также следят за проблемами "Лидиан" и за тем, как правительство решает такие деликатные и спорные вопросы. Обойдутся ли с "Лидиан" справедливо?", - написал посол.
Конечно, роль "Лидиан" в армяно-американских отношениях нельзя переоценить, но недооценивать ее тоже не стоит. И с точки зрения понимания и оценки этой важности предстоящий визит премьер-министра в Соединенные Штаты может быть очень интересным.