Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Ջիհադ Ազուրին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլյա Ուստյուգովան:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև առկա է արդյունավետ համագործակցություն, և կառավարությունը հետաքրքրված է դրա զարգացմամբ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ ունի, և այդ գործընթացում միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՀ օժանդակությունը կարևոր նշանակություն ունի:
ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը և ընդգծել, որ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է ԱՄՀ համար: Ջիհադ Ազուրը նշել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է փոխշահավետ գործակցության շրջանակում աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ բարեփոխումները հաջողելու գործընթացում և երկրի տնտեսական առաջընթացին միտված ծրագրերում:
Վարչապետը, խոսելով ՀՀ տնտեսության առաջնահերթությունների մասին, նշել է, որ կառավարության նպատակը արտահանմանը միտված և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսության ձևավորումն է: Հյուրի խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությունների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական ոլորտի, պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ուղղություններով իրականացվող քայլերին ու միջոցառումներին: Ջիհադ Ազուրը նշել է, որ ԱՄՀ-ն սատարում է ՀՀ կառավարության՝ երկրի տնտեսությունը բարեփոխելու ջանքերին:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենը մտքեր են փոխանակել զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունների տեսլականի շուրջ:

PM Receives IMF Regional Director for Middle East and Central Asia
Prime Minister Nikol Pashinyan received International Monetary Fund Regional Director for Middle East and Central Asia Jihad Azour. IMF Resident Representative in Armenia Yulia Ustyugova was in attendance.
Noting that Armenia and the IMF are cooperating effectively, the Premier said his government eager to expand the scope of interaction, considering Armenia’s ambitious multi-vector development agenda. In this regard, the head of the Armenian government highlighted the role of international partners, including the IMF.
Highly appreciative of the ongoing cooperation with the Government of Armenia, the IMF Regional Director underscored that Armenia is a reliable partner for the Fund. Jihad Azour assured of the Fund’s willingness to back the Government of Armenia in a bid to bring the reform process to successful completion.
Speaking about Armenia’s economic priorities, Nikol Pashinyan said the Government’s ultimate goal is to build an export-oriented and technology-based economy. At the guest’s request, Nikol Pashinyan touched upon the steps and measures aimed at implementing structural changes in the economy, fighting corruption, reforming the judiciary and the public administration system, improving the investment environment, developing and modernizing infrastructure, etc. Jihad Azour stressed that the IMF supports the Government’s economic reform efforts.
Taking the opportunity, the Armenian Prime Minister and the IMF Regional Director exchanged views on long-term development strategies.