Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Ջիհադ Ազուրին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլյա Ուստյուգովան:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև առկա է արդյունավետ համագործակցություն, և կառավարությունը հետաքրքրված է դրա զարգացմամբ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ ունի, և այդ գործընթացում միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՀ օժանդակությունը կարևոր նշանակություն ունի:
ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը և ընդգծել, որ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է ԱՄՀ համար: Ջիհադ Ազուրը նշել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է փոխշահավետ գործակցության շրջանակում աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ բարեփոխումները հաջողելու գործընթացում և երկրի տնտեսական առաջընթացին միտված ծրագրերում:
Վարչապետը, խոսելով ՀՀ տնտեսության առաջնահերթությունների մասին, նշել է, որ կառավարության նպատակը արտահանմանը միտված և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսության ձևավորումն է: Հյուրի խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությունների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական ոլորտի, պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ուղղություններով իրականացվող քայլերին ու միջոցառումներին: Ջիհադ Ազուրը նշել է, որ ԱՄՀ-ն սատարում է ՀՀ կառավարության՝ երկրի տնտեսությունը բարեփոխելու ջանքերին:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՀ Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենը մտքեր են փոխանակել զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունների տեսլականի շուրջ:

Премьер Армении принял директора департамента Среднего Востока и Центральной Азии МВФ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял 20 августа директора департамента Среднего Востока и Центральной Азии Международного валютного фонда (МВФ) Джихада Азура. На встрече присутствовала также постоянный представитель МВФ в Армении Юлия Устюгова.
Премьер-министр отметил, что между Арменией и МВФ налажено эффективное сотрудничество, и правительство заинтересовано в его развитии. По словам Никола Пашиняна, у Армении есть амбициозная повестка реформ в различных сферах, и в этом процессе важное значение имеет содействие международных партнеров, в том числе и МВФ.
Директор департамента Среднего Востока и Центральной Азии МВФ высоко оценил сотрудничество с правительством Армении и подчеркнул, что Армения является надежным партнером для МВФ. Джихад Азур отметил, что МВФ готов помочь правительству Армении в рамках взаимовыгодного сотрудничества по линии достижения успеха в реформах и по программам, нацеленным на экономический прогресс страны.
Говоря об экономических приоритетах Армении, премьер-министр отметил, что целью правительства является формирование нацеленной на экспорт и основанной на технологиях экономики. По просьбе гостя премьер-министр коснулся шагов и мероприятий, реализуемых по линии изменений структуры экономики, борьбы с коррупцией, реформ в судебно-правовой сфере и системе государственного управления, улучшения инвестиционного климата, а также развития инфраструктур и другим направлениям. Джихад Азур отметил, что МВФ поддерживает усилия правительства Армении по реформированию экономики страны.
Премьер-министр Республики Армения и директор департамента Среднего Востока и Центральной Азии МВФ обменялись мнениями о концепции долгосрочных стратегий развития.