Իտալիայի վարչապետը հրաժարական է տվել
Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն հայտարարել է իր հրաժարականի մասին: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է Euronews-ը, նա ասել է այսօր` ելույթ ունենալով Սենատում:
“Այս նիստի ավարտից հետո ես հրաժարականի պաշտոնական դիմում կփոխանցեմ նախագահ Սերջիո Մատարելլային”, - հայտարարել է Կոնտեն:
Այժմ խորհրդարանի արձակման և նոր ընտրությունների նշանակման որոշումը պետք է կայացնի Իտալիայի նախագահը:
Հետպատերազմյան Իտալիայում առաջին արտահերթ ընտրությունները կարող են անցկացվել աշնանը՝ բյուջեի քվեարկության անխօրեին, որը շատ կարևոր պահ է եվրազոնայում ամենաբարձր արտաքին պարտքն ունեցող երկրի համար (որը կազմում է ավելի քան 2 տրիլիոն եվրո):
Հիշեցնենք, որ քաղաքական ճգնաժամն Իտալիայում սկսվել է փոխվարչապետ և “Լիգա” կուսակցության առաջնորդ Մատեո Սալվինիիի` “5 աստղերի շարժում” կուսակցության հետ իշխող կոալիցիայի փլուզման մասին հայտարարությունից:

Премьер-министр Италии объявил о своей отставке
Премьер-министр Италии Джузеппе Конте объявил, что подает в отставку. Соответствующее заявление он сделал во вторник, выступая в Сенате, передает Euronews.
"По завершении этого заседания я передам официально прошение об отставке в руки президента Серджо Маттареллы", - объявил Конте.
Теперь решение о роспуске парламента и назначении новых выборов будет принимать президент Италии.
Возможные досрочные выборы впервые в послевоенной Италии могут пройти осенью накануне голосования по бюджету - крайне важного момента для страны с самым высоким в еврозоне внешним долгом — более 2 трлн евро.
напомним, что политический кризис в Италии начался с заявления вице-премьера Италии и лидера партии "Лига" Маттео Сальвини о развале правящей коалиции с "Движением 5 звезд".