Այս տարի Սևանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս ենք բաց թողել. Նիկոլ Փաշինյան
Այս տարվա օգոստոսի 12-ի դրությամբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ Սևանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս ենք բաց թողել: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա գրառումն ամբողջությամբ՝ ստորև՝
«Այս տարվա օգոստոսի 12-ի դրությամբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ Սևանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս ենք բաց թողել:
Օգոստոսի 12-ի դրությամբ Սեւանից բաց թողնված ջրի ծավալը կազմում է 93 միլիոն խ/մ նախորդ տարվա 144 միլիոն խ/մ փոխարեն: Սա նշանակում է, որ մեծ է հավանականությունը որ Սեւանից օրենքով նախատեսված 170 միլիոն խ/մ-ից ավել թողք իրականացնելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Այս իրավիճակի պատճառը շատ թե քիչ բարենպաստ եղանակն է եւ ջրի կառավարման ոլորտում արտակարգ միջոցների կիրառումը»:

Объем попусков воды из озера Севан в Армении сократился: Пашинян
По положению на 12 августа 2019 года, по сравнению с аналогичным периодом 2018 года, объем попусков воды из озера Севан в Армении сократился на 51 млн кубометров, написал премьер-министр РА Никол Пашинян на своей странице в Facebook, передает Panorama.am.
"По положению на 12 августа, объем попусков воды из озера Севан составил 93 млн кубометров – напротив 114 млн в прошлом году.
Это значит, что велика вероятность того, что не возникнет необходимости в превышении установленного законом объема попуска в 170 млн кубометров.
Причина этой ситуации в более-менее благоприятных погодных условиях и применении чрезвычайных мер в сфере управления водными ресурсами", – отметил премьер.