Հոնդուրասի նախկին նախագահի կինը մեղավոր է ճանաչվել կոռուպցիայի մեջ
Հոնդուրասի նախկին նախագահ Պորֆիրիո Լոբոյի կինը՝ Ռոսա Էլենա Բոնիլիան,  Տեգուսիգալպեի դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել կոռուպցիայի մեջ: Երեքշաբթի այս մասին Twitter-յան իր էջում հայտնել է երկրի Գերագույն դատարանը:
Բոնիլիային «միաձայն մեղավոր են ճանաչել խարդախության 8 դեպքով և յուրացման 3 դեպքով», նշված է գրառման մեջ: Սպասվում է, որ նախկին առաջին տիկնոջ դատավճիռը կկայացվի օգոստոսի 27-ին, նրան սպառնում է 58-ից մինչև 87 տարվա ազատազրկում:
Նախկին նախագահի կինը ձերբակալվել էր 2018 թվականի փետրվարի վերջին: Հոնդուրասի դատախազությունը նրան մեղադրել է ավելի քան 700 հազար դոլար յուրացնելու մեջ, որը նախատեսված էր տարբեր սոցիալական ծրագրեր իրականացնելու համար:

Суд в Гондурасе признал жену экс-президента виновной в коррупции
Роса Элена Бонилья, жена экс-президента Гондураса Порфирио Лобо, была признана судом в столице страны Тегусигальпе виновной в коррупции. Об этом сообщил Верховный суд центральноамериканской республики на своей странице в Twitter во вторник вечером (утро среды мск), передает ТАСС.
Бонилью "единогласно признали виновной в восьми случаях мошенничества и трех случаях хищения", говорится в записи. Ожидается, что приговор бывшей первой леди будет вынесен 27 августа, ей грозит срок от 58 до 87 лет лишения свободы. Супруга экс-президента была задержана в конце февраля 2018 года. Прокуратура Гондураса обвинила ее в присвоении более $700 тыс., которые предназначались для реализации различных социальных программ.