Պետությունը հեռացնում է պաշտոնից ժողովրդի ընտրած քաղաքապետին, հետո ծեծում ժողովրդի ընտրած պատգամավորներին. Փայլան
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Twitter-ի իր էջում գրել է Դիարբեքիրում ցույցի ժամանակ մասնակից քուրդ պատգամավորներին բռնության ենթարկելու մասին, հայտնում է News.am-ը:
«Վանի, Մարդինի ու Դիարբեքիրի քուրդ քաղաքապետերին պաշտոնից հեռացնելու դեմ բողոքի ակցիաների ժամանակ ոստիկանությունը անհամաչափ ուժ է կիրառում քաղաքացիների ու պատգամավորների դեմ։
Պետությունը հեռացնում է պաշտոնից ժողովրդի ընտրած քաղաքապետին, հետո ծեծում ժողովրդի ընտրած պատգամավորներին։ Սա պետական ահաբեկչություն է», - գրել է Կարո Փայլանը։
Նշենք, որ Թուրքիայի քրդաբնակ Վան, Դիարբեքիր և Մարդին քաղաքներում բողոքի ակցիաներ են ընդդեմ պետության որոշման, ըստ որի պաշտոններից հեռացվել են քուրդ քաղաքապետերը։

Каро Пайлан: в Турции происходит государственный терроризм
Армянский депутат турецкого парламента Каро Пайлан на своей странице в Twitter написал о насилии, примененном по отношению к курдским депутатам, принявшим участие в акциях протеста в Диярбакыре, передает News.am
"Во время акций протеста против отстранения курдских мэров Вана, Мардина и Диярбакыра полиция применила непропорциональную силу к гражданам и депутатам", - написал Каро Пайлан.
"Государство отстраняет от должностей избранных народом мэров, затем избивает избранных народом депутатов. Это государственный терроризм", - добавил он.
Отметим, что в курдонаселенных городах Турции Ван, Диярбакыр и Мардин проходят акции протеста против решения государства, согласно которому отстранены от должностей курдские мэры.