ՄԱԿ-ում տարածվում է Արցախի Հանրապետության Կամավոր ազգային զեկույցը
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության Կամավոր ազգային զեկույցը՝ ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված կայուն զարգացման նպատակների իրականացման վերաբերյալ:
Զեկույցն իրենից ներկայացնում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա ժողովրդավարական պետություն կառուցելու և տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային զարգացում ապահովելու նպատակով Արցախի իշխանությունների վարած քաղաքականության վերաբերյալ համապարփակ փաստաթուղթ:
Զեկույցում ներկայացված է տեղեկատվություն՝ կայուն զարգացման ոլորտներում կոնկրետ նպատակների իրականացման գործում արձանագրված առաջընթացի մասին՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի կողմից անվտանգային լուրջ մարտահրավերների, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության բնակչության ֆիզիկական գոյության սպառնալիքների:
Ազգային զեկույցը պատրաստվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ և հաստատվել է Արցախի կայուն զարգացման ազգային խորհրդի կողմից:
Փաստաթղթի տեքստը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջում և հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝  https://undocs.org/en/A/74/282

The Volunteer National Review of the Republic of Artsakh is Disseminated in the UN
The Volunteer National Review of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) on the implementation of the Sustainable Developments Goals (SDG) set out in the 2030 UN Agenda for Sustainable Development was disseminated in the United Nations Organization (UN) as an official document.
The review presents the overall policy of the authorities of Artsakh towards building a democratic and resilient country and ensuring economic, social and cultural development by virtue of its people’s right to self-determination.
It provides information on progress in the implementation of specific goals in the field of sustainable development, which was achieved despite serious security challenges and threats to the physical existence of its people emanating from Azerbaijan.
The national review was prepared on the initiative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh and approved by the Artsakh National Council for Sustainable Development.
The text of the document published on the official UN website is available at: https://undocs.org/A/74/282