Կոսովոյի խորհրդարանը հայտարարել է ինքնալուծարման մասին
Կոսովոյի խորհրդարանը հայտարարել է ինքնալուծարման մասին: Պրիշտինյաում օգոստոսի 22-ին խորհրդարանի նախագահ Կադրի Վեսելին հայտնել է, որ համապատասխան որոշմանը 120 պատգամավորներից աջակցել են 89-ը: Արտահերթ ընտրությունները պետք է կայանան 45 օրվա ընթաքցում, հաղորդում է NEWS.am-ը:
Մեկ ամիս առաջ վարչապետ Ռամուշա Խարադինայի հրաժարականից հետո միանգամից մի քանի կուսակցություններ արտահերթ ընտրությունների կոչ են արել:
Խարադինայը հրաժարականը հիմնավորել է Կոսովոյում պատերազմի ընթացքում ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ Հաագայի հատուկ տրիբունալ ներկայանալու ծանուցագրով: Հուլիսի վերջին դատական նիստին նա լռություն էր պահպանել և միայն ամենավերջում հայտարարել, որ միշտ գործել է իրավունքի նորմերին համապատասխան:
1998-99 թվականներին Կոսովոյում պատերազմի ժամանակ Ռամուշ Խարադինայը եղել է Կոսովոյի UCK ապստամբական բանակի հրամանատարը: Սերբիայի իշխանությունները նրան մեղադրում են պատերազմի տարիներին Կոսովոյում սերբ փոքրամասնության դեմ կատարված հանցագործությունների համար: Կոսովոյում պատերազմի հետևանքով զոհվել էր ավելի քան 13 հազար մարդ:

Парламент Косово объявил о самороспуске
Парламент Косово объявил о самороспуске. Соответствующее решение поддержали 89 из 120 депутатов, сообщил председатель парламента Кадри Весели в четверг, 22 августа, в Приштине, сообщает Deutsche Welle. Внеочередные выборы в бывшей мятежной провинции Сербии должны состояться в течение 45 дней.
Месяц назад после отставки премьер-министра Косово Рамуша Харадиная сразу несколько партий призвали провести досрочные выборы. Харадинай обосновал отставку повесткой в спецтрибунал в Гааге по военным преступлениям в ходе войны в Косово. На судебном заседании в конце июля он хранил молчание и лишь в самом конце заявил, что "всегда действовал в соответствии с нормами права".
Во время войны в Косово в 1998-99 годах Рамуш Харадинай командовал косовской повстанческой армией UCK. Власти Сербии обвиняют его в преступлениях против сербского меньшинства в Косово в годы войны. В результате войны в Косово погибли более 13 тысяч человек.
В 2008 году Косово в одностороннем порядке объявило о независимости от Сербии. Правительство в Белграде по-прежнему считает Косово одной из своих провинций. Россия, Китай, а также некоторые страны ЕС тоже не признают независимости Косово.