Ինչո՞ւ է Տիգրան Ավինյանը խեղաթյուրում փաստերը․ ՀԲՃ
Հայկական բնապահպանական ճակատ քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասված է.
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ 2019թ-ի օգոստոսի 19-ին տեղի է ունեցել Ամուլսարի հանքի վերաբերյալ խորհրդակցություն։ Քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում փորձաքննություն անելու համար միջազգային կազմակերպության ընտրության մրցույթի հարցի քննարկման ընթացքում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, պատասխանելով Փաշինյանի հետևյալ հարցին․ «Հիմա իրենք «Էլարդ»-ի՞ անունը տվեցին՝ որպես վստահելի կազմակերպություն», ասում է․
«Որպես վստահելի կազմակերպություն, պարոն վարչապետ: Բայց, այնուամենայնիվ, ես, եթե չեմ սխալվում, և կարծում եմ՝ չեմ սխալվում, մինչև մրցույթ հայտարարելը «Էլարդ»-ի մասնագետները եկան սկզբում այստեղ ու տարբեր այլ փորձագետներ են եկել, բացի «Էլարդ»-ից, այսինքն՝ «Էլարդ»-ը միակը չի եղել, փորձագիտական այլ խմբեր էլ են եղել: Նույն Բնապահպանական ճակատը 2 փորձագետ էր բերել, այսինքն՝ նրանք նույնպես ունեցել են այդ հնարավորությունը մասնակցելու: Եվ դրանից հետո արդեն միջազգային մրցույթ է կազմակերպվել և եթե չեմ սխալվում…»։
Քանի որ այս պատասխանում հիշատակված է մեր կամավորական խմբի անունը և նշվում է, թե իբր այդ մրցույթի հետ կապված մենք երկու փորձագետ ենք բերել Հայաստան, ցանկանում ենք հայտարարել հետևյալը․
Տիգրան Ավինյանի՝ վերը նշված պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Մենք ոչ մի առնչություն չենք ունեցել այդ մրցույթի հետ և ոչ մի փորձագետի չենք բերել դրան մասնակցելու համար։ Երկու միջազգային փորձագետներ իսկապես եկել են Հայաստան 2018թ-ի հունիս ամսին, հանդիպել են նաև Տիգրան Ավինյանի հետ, ներկայացրել են իրենց տեղեկություններն ու գիտական վերլուծությունները, սակայն նրանք ոչ մի առնչություն չէին կարող ունենալ այդ մրցույթի հետ, քանի որ քրեական գործը հարուցվել է նրանց այցելությունից մեկ ամիս անց՝ հուլիսի 20-ին, իսկ նախաորակային մրցույթը հայտարավել է շատ ավելի ուշ՝ նոյեմբերի 11-ին։ Ուզում ենք նշել նաև, որ այդ փորձագետներին մենք չենք բերել Հայաստան, այլ իրենք եկել են Հայաստանի հանրությանը և այլ շահագրգիռ կողմերին ներկայացնելու 2017թ-ի գարնանից Ամուլսարի ծրագրի ռիսկերի վերաբերյալ իրենց արած հիմնարար ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ քիմիայի ու բնապահպանական հարցերով ինժեներ ամերիկահայ Հարութ Բրոնոզյանի նախաձեռնությամբ և միջոցներով։
Անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը խեղաթյուրում փաստերը՝ շահարկելով նաև մեր անունը։ Հաշվի առնելով վերջին օրերին վարչապետի հնչեցրած որոշ այլ տվյալներ, նաև ուշադիր կարդալով վերոնշյալ խորհրդակցության սղագրությունը՝ մեզ մոտ նաև հարցեր են առաջանում, թե ի՞նչ նպատակով է սա արվել, արդյոք սա եզակի՞ դեպք է, թե՞ կան իրականությանը չհամապատասխանող այլ փաստեր ևս, որոնք ներկայացվում են վարչապետին տարբեր պաշտոնյաների կողմից։ Ինչո՞ւ ենք սա շեշտում, քանի որ սա առաջին դեպքը չէ, և մենք արդեն իսկ ներկայացրել էինք Տիգրան Ավինյանին առնչվող նմանօրինակ ևս մի դեպք՝ «Ինչպես թյուրիմացության մեջ գցել ՀՀ վարչապետին» հոդվածում՝ կապված օֆշորներում գրանցված ընկերությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման օրենքի հետ։
Մենք շատ լուրջ կասկածներ ունենք, որ տեղի է ունենում վարչապետին խեղաթյուրված կամ անհիմն տեղեկությունների տրամադրման մի գործընթաց», հաղորդում է Aysor-ը:

"Армянский экологический фронт": Тигран Авинян искажает факты
Гражданская инициатива "Армянский экологический фронт" распространила заявление, в котором говорится:
"У премьер-министра Армении Никола Пашиняна 19 августа 2019 года состоялось совещание по вопросу Амусларского месторождения. Вице-премьер Тигран Авинян в ходе обсуждения вопроса о конкурсе по выбору международной организации для проведения экспертизы в рамках возбужденного в Следственном комитете Армении уголовного дела, отвечая на вопрос Пашиняна, "Как они назвали имя компании Elard как надежной организации?", заявил: "Как надежной организации, господин премьер. Однако, тем не менее, если я не ошибаюсь, и думаю, что не ошибаюсь, до объявления конкурса специалисты компании Elard сначала приехали сюда, кроме Elard, приехали также различные другие эксперты, , то есть компания Elard не был единственной, другие экспертные группы тоже были. Тот же Экологический фронт привез двух экспертов, то есть, у них также была возможность участвовать. И международный конкурс был организован только после этого и если не ошибаюсь…"
Поскольку в этом ответе упоминается имя нашей добровольной группы и отмечается, что якобы мы в связи с этим конкурсом привезли в Армению двух экспертов, хотим заявить следующее.
Вышеуказанное утверждение Тигран Авиняна не соответствует действительности. Мы никакой связи не имели с этим конкурсом, и никаких экспертов не привозили для участия в нем.
Два международных эксперта действительно приезжали в Армению в июне 2018 года, они встретились также с Тиграном Авиняном, представили свои данные и научные анализы, однако они не могли иметь никакой связи с этим конкурсом, поскольку уголовное дело было возбуждено спустя месяц после их визита – 20 июля, а предквалификационный отбор  был объявлен намного позже – 11 ноября.
Хотим также отметить, что этих экспертов не мы привезли в Армению, а они сами приехали в Армению, чтобы представить общественности Армении и другим заинтересованным сторонам результаты проведенного ими с весны 2017 года комплексного изучения рисков программы Амуслара – по инициативе и за счет средств химика и инженера-эколога, американского армянина Арута Бронозяна.
Непонятно, почему вице-премьер Тигран Авинян искажает факты, спекулируя также на нашем имени. Учитывая озвученные премьер-министром в последние дни некоторые другие данные, а также внимательно прочитав стенограмму вышеуказанного совещания, у нас возникают также вопросы: с какой целью это было сделано, является ли это единичным случаем, или есть также другие несоответствующие действительности факты, которые представляют премьер-министру разные должностные лица.
Мы говорим об этом, поскольку это не первый случай, и мы уже представляли аналогичный касающийся Тиграна Авиняна случай в статье "Как ввести в заблуждение премьер-министра Армении", связанной с законом о выявлении реальных собственников компаний, зарегистрированных в оффшорах.
У нас есть очень серьезные сомнения, что происходит какой-то процесс предоставления премьер-министру искаженной или беспочвенной информации", пишет Aysor.