Հանքի աշխատանքը չպետք է որևէ ազդեցություն ունենա ոչ հողի, ոչ ջրի, ոչ էլ օդի մաքրության վրա. Վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին տուն առ տուն շրջում է Ջերմուկում և փորձում բնակիչներից ճշտել՝ արդյոք վերջիններս կողմ են Ամուլսարի հանքի շահագործմանըհայտնում է «Այսօր»-ը:
Բազմաբնակարան շենքերից մեկի բնակչուհին, պատասխանելով վարչապետի այն հարցին, թե ինչ է մտածում հանքի շահագործման մասին, շեշտեց, որ հարցին խիստ բացասաբար է վերաբերում։
«Ջերմուկը պետք է մնա Ջերմուկ, մնա որպես հանգստարան։ Չեմ կարծում, որ առողջարանային քաղաքի կողքին պետք է հանք շահագործվի», - ասաց Ջերմուկի բնակչուհին։
Բազմաբնակարան շենքի բակում հավաքված ջերմուկցիները վարչապետին հորդորեցին արադարացի լուծում տալ։
Վարչապետին իր բնակարան հրավիրեց ԱՄՆ-ից Հայաստան վերադարձած և Ջերմուկում հաստատված Գոհար Հունանյանը, որը շեշտեց, որ ինքը չէր ցանկանա բնակվել ապականված բնությամբ քաղաքում։
«Շատ ընկերներ ունեմ, որոնք ուզում են իմ օրինակին հետևել, հույս ունենք, որ Հայաստանը կմնա էկոլոգիապես մաքուր երկիր», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նկատեց, որ հանքի աշխատանքը չպետք է որևէ ազդեցություն ունենա ոչ հողի, ոչ ջրի, ոչ էլ օդի մաքրության վրա։
«Ուրիշ տարբերակ չունենք։ Մենք խնդիր ենք դնում, որ վտանգը պետք է լինի զրո։ Ըստ պլանի՝ կան ամենշաբաթյա, ամենամսյա մոնիտորինգներ, սարի խոտը պետք է լաբորատոր հետազոտություն անցնի։ Փոշու աղբյուրը պետք է գտնել, և եթե խնդիրը չի վերացվում, հանքը լրիվ օրինական կերպով փակվում է», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Эксплуатация рудника не должна оказывать какого-либо воздействия на чистоту почвы, воздуха и воды: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обходит дома в Джермуке и пытается уточнить мнение жителей об эксплуатации Амусларского золотоносного месторождения, передает Aysor.am.
Жительница одной из квартир многоэтажного здания, отвечая на вопрос премьер-министра, что она думает об эксплуатации рудника, заявила, что относится к этому крайне негативно.
"Джермук должен оставаться Джермуком, оставаться здравницей. Не думаю, что рядом с курортным городом должен разрабатываться рудник", - сказала она.
Собравшиеся во дворе многоэтажного здания жители призвали премьер-министра принять справедливое решение.
Премьер-министра пригласили к себе домой репатриировавшая из США в Армению Гоар Унанян, которая живет в Джермуке. Она отметила что не хотела бы жить в городе, где воздух испорчен и природа испоганена.
"У меня много друзей, которые хотят последовать моему примеру, надеемся, что Армения останется страной с чистой экологией", - сказала она.
Никол Пашинян в свою очередь отметил, что эксплуатация рудника не должна оказывать какого-либо воздействия на чистоту ни почвы, ни воздуха, ни воды.
"Другого варианта у нас нет. Мы ставим задачу, чтобы опасность была сведена к нулю. Согласно плану, будут проводиться еженедельные, ежемесячные мониторинги, трава на горе должна пройти лабораторное исследование. Источник пыли нужно найти и если проблема не устраняется, рудник полностью законно закрывается", - сказал премьер-министр.