Թեհրանում կտեղադրվի Մխիթար Հերացու արձանը
Թեհրանի պետական բժշկական համալսարանի խորհուրդը որոշել է խորհրդանշական քայլով սկսել ԵՊԲՀ-ի հետ ապագա արդյունավետ աշխատանքն ու երկարաժամկետ կապերի հաստատումը: Հայ մեծանուն գիտնական Մխիթար Հերացու արձանը կտեղադրվի ԹՊԲՀ բժշկագիտության պուրակում՝ ի նշան համագործակցության և բարեկամության ինչպես երկու երկրների, այնպես էլ բուհերի:
ԵՊԲՀ-ի գիտական խորհուրդը, հաշվի առնելով Թեհրանի պետական բժշկական համալսարանի եղբայրական քայլը, որոշում է կայացրել, որի համաձայն՝ Ավիցենայի արձանը տեղ կգտնի ԵՊԲՀ-ի կողմից առաջիկայում կառուցվող բժիշկների պուրակում:
Նշենք, որ Թեհրանի պետական բժշկական համալսարանի պատվիրակության պաշտոնական այցը ԵՊԲՀ տեղի է ունեցել մայիսին, որի ընթացքում ձեռք են բերվել երկարաժամկետ և բազմակողմանի համագործակցության պայմանավորվածություններ։ Նոր ուսումնական տարում նախատեսվում են փոխայցեր, փորձի փոխանակման ծրագրեր, որոնք նոր հեռանկարներ կբացեն երկու համալսարանների ուսանողների և կլինիկական օրդինատորների համար։

В Тегеране установят памятник Мхитару Гераци, в Ереване - Авиценне
Памятник знаменитому армянскому врачевателю и ученому 12-го века Мхитара Гераци будет установлен в Тегеране, сообщает пресс-служба Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ) им.Гераци.
Сообщается, что Совет Тегеранского государственного медицинского университета решил этим символическим шагом обозначить установление эффективного сотрудничества и долгосрочных связей с ЕГМУ.
"Памятник прославленному армянскому ученому будет установлен в сквере Тегеранского университета в знак сотрудничества и дружбы двух стран и вузов", - говорится в пресс-релизе. В качестве ответного шага Совет ЕГМУ принял решение разместить памятник средневекового персидского ученого, философа и врача Авиценны (Ибн Сины) в строящемся "Парке медиков" в Ереване.