Արարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ շատ ուրախ է կրկին հանդիպել դեսպանին, ով այս տարիների ընթացքում իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ Հայաստանի իրական բարեկամն է: Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ իր համար շատ հաճելի էր համագործակցել դեսպան Սվիտալսկու հետ:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ իր համար պատիվ էր աշխատանքը Հայաստանի համար կարևոր զարգացումների այս փուլում և ընդգծել է, որ հատկապես վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում, ինչում իր դերն ունի նաև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը վերահաստատել է, որ ԵՄ-ը Հայաստանի համար կարևոր գործընկեր է և մենք պիտի շարունակական ջանքեր գործադրենք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վերջնական վավերացման և համատեղ օրակարգի մնացյալ ուղղություններով նոր հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ:

Арарат Мирзоян принял Петра Свитальского
Председатель Национального Собрания Республики Армения Арарат Мирзоян 23 августа принял главу делегации Европейского Союза в Республике Армения посла Петра Свитальского, который завершает свою дипломатическую миссию в РА. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу парламента РА.
Спикер парламента  отметил, что он рад вновь встретиться с послом, который за годы своей работы доказал, что является настоящим другом Армении. Арарат Мирзоян добавил, что ему  было очень приятно сотрудничать  с послом Свиталальским.
По словам посла ЕС, для него  было большой честью работать в период столь  важных для Армении событий, подчеркнув, что особенно за последние два года был достигнут большой прогресс в отношениях Армения-ЕС, в чем сыграли свою роль также Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, повестка проводимых в Армении реформ.
В конце встречи спикер Национального Собрания подтвердил, что ЕС является важным партнером для Армении, и мы должны прилагать постоянные усилия для окончательной ратификации Соглашения Армения-ЕС и зарегистрировать новые успехи в остальных направлениях совместной повестки дня.