Կյանքից հեռացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Յուրի Հարությունյանը
75 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Յուրի Հարությունյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Յուրի Հարությունյանը ծնվել է 1944 թ. մարտի 25-ին, Կիրովաբադում: 1972 թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժինը: 1967 թվականից աշխատել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում որպես երաժշտական ձևավորող, ապա` երաժշտական խմբագիր: Հեղինակել է ավելի քան 70 ֆիլմերի երաժշտություն. «Մարդն Օլիմպոսից», «Բաղդասարը բաժանվում է կնոջից», «Զինվորն ու փիղը», «Կյանքի լավագույն կեսը», «Խոշոր շահում», «Մեր պապերի քայլերգը», «Սիրամարգի ճիչը», «Անիծվածները», «Ձայն բարբառոյ», «Ուրախ ավտոբուս», «Օգոստոս», «Ռեքվիեմ», «Խենթ հրեշտակը», «Հերոստրատ», «Տխուր փողոցի լուսաբացը» և այլն: Գրել է նաև մի քանի վավերագրական ֆիլմերի երաժշտություն, որոնց թվում` «Հայկական ՍՍՀ», «Հայաստանն այսօր», «Կերամիկայի վարպետները», «Ինչպես է կոփվում արծաթը»: 2004-2013 թթ. եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության պատասխանատու քարտուղարը: 2012 թ. Յուրի Հարությունյանն արժանացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի կոչմանը: Նույն թվականին արժանացել է նաև «Հայակ» հայկական ամենամյա առաջին կինոմրցանակաբաշխության «Լավագույն կոմպոզիտոր» մրցանակին:
«Յուրի Հարությունյանը բացառիկ մտավորական էր, սեփական մշակույթի նվիրյալ, ով ուներ առանձնահատուկ ձեռագիր և անջնջելի հետք է թողել հայ երաժշտարվեստում: Յուրի Հարությունյանի պայծառ հիշատակը երկար կմնա գործընկերների, մտերիմների, արվեստասեր հասարակության սրտերում»,- նշված է նախարարության հաղորդագրությունում:

Ушел из жизни Заслуженный деятель культуры РА Юрий Арутюнян
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Юрий Арутюнян родился в 1944 году 25 марта в Кировабаде.  В  1972г.   окончил отделение композиции Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. С 1967 года работал на киностудии "Арменфильм" в качестве музыкального редактора.
Автор музыки к  более 70 фильмам:   "Мужчина с Олимпа", "Багдасар  разводится  с женой", "Солдат и слон", "Лучшая половина жизни", "Большой выигрыш", "Марш нашего деда", "Крик павлина", "Проклятый", "Август","Реквием"  и др.
Он также написал музыку к ряду документальных фильмов, в том числе "Армянская ССР", "Армения сегодня", "Керамика", "Как закаляется серебро" и др.
С 1973 по 1978 год  был ответственным секретарем Союза композиторов Армении. В 2012г. Юрий Арутюнян удостоился  званияЗаслуженного деятеля искусств РА. В том же году он также был удостоен премии "Лучший композитор" на первой ежегодной премии "Айяк".
"Юрий Арутюнян был  незаурядным  интеллектуалом, преданным своей собственной культуре, который обладал своим – уникальным почерком. Он оставил неизгладимый след в армянской музыке. Светлая память Юрия Арутюняна надолго останется в сердцах коллег, близких друзей и любящих искусство людей", - говорится в сообщении министерства.