Թրամփը մերժել է Ֆրանսիայի ջանքերն Իրանի հետ միջնորդության հարցում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը բավականին սառն է արձագանքել և մերժել է Ֆրանսիայի ջանքերն Իրանի հետ միջնորդելու հարցում:
Նա հայտարարել է, որ ուրախ է, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնը օգնության ձեռք է մեկնել Թեհրանին լարվածությունը թուլացնելու համար, սակայն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է սեփական նախաձեռնությունները, հաղորդում է Reuters-ը:
Մակրոնը, որը վերջին շաբաթների ընթացքում միջնորդելու ջանքեր էր գործադրում տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա վատթարացումը կանխելու համար, հայտարարել է LCI հեռուստաալիքին, որ «մեծ յոթյակը» պայմանավորվել է Իրանի հարցում համատեղ գործողություններ իրականացնել:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք նա ստորագրել է հայտարարությունը, որով Մակրոնը մտադիր է ելույթ ունենալ Իրանի հարցի շուրջ G7-ի անունից, Թրամփն ասել է. «Ես չեմ քննարկել դա: Ոչ»: Նա նշել է, որ Մակրոնը և Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն կարող են բանակցել Իրանի հետ:

Трамп холодно отреагировал на усилия Франции по посредничеству с Ираном
Президент США Дональд Трамп довольно холодно отреагировал на   усилия Франции по посредничеству с Ираном.
Он заявил, что  рад, что президент Эммануил Макрон протянул руку  Тегерану, чтобы разрядить напряженность,  но подчеркнул, что США продолжат собственные инициативы, передает Reuters.
Макрон, который в последние недели прилагал усилия по посредничеству, чтобы избежать дальнейшего ухудшения ситуации в регионе, заявил телекомпании LCI, что «большая семерка» договорилась о совместных действиях по Ирану.
Отвечая на вопрос, подписал ли он заявление, с которым  Макрон намеревается выступить от имени G7 по Ирану, Трамп сказал: «Я не обсуждал это. Нет». Он отметил, что Макрон и премьер-министр Японии Синдзо Абэ могут вести переговоры с Ираном.