Այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ։
Շնորհավորում եմ բոլորիս համար նվիրական տոնի` Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սեպտեմբերի 2-ը համահայկական տոն է, միասնության խորհրդանիշ, որ ամեն տարի համախմբում է աշխարհասփյուռ հայությանը՝ իր հաղթանակի և հպարտության, միաժամանակ՝ իր ամենօրյա խորհրդածումների առարկան դարձած Արցախի շուրջ, որի հզորացման համար առ այսօր չի խնայվել ոչինչ:
Համահայկական հոգատարության և սիրո բազմաթիվ վկայություններ կան Արցախում, որ ստեղծվել են անցած շուրջ երեք տասնամյակում` ճանապարհներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի օջախներ, եկեղեցիներ, բնակարաններ… Եվ այդ ամենն իրողություն է դարձել աշխարհի չորս կողմերում և մայր հայրենիքում բնակվող մեր հայրենակիցներից լումա առ լումա հավաքված միջոցների շնորհիվ` ազատ ու անկախ Արցախը օր առաջ հզոր և անվտանգ տեսնելու ցանկությամբ:
Արցախը 28 տարի առաջ իր հաստատուն ուղին ընտրեց և այդ անբեկանելի որոշումը կայացրեց` թիկունքին զգալով մայրաքաղաք Երևանի Ազատության հրապարակում և աշխարհի բազմաթիվ հայաշատ քաղաքներում բռունցքները վեր պարզած բազմահազար հայորդիների միասնության ուժը:
Ոչ մի դեպքում չպետք է թույլ տանք Արցախի հարցում համահայկական միասնականության խաթարում: Այսօր դա նույնքան վտանգավոր է, որքան կարող էր լինել ազատամարտի տարիներին: Չգիտակցել դա` նշանակում է վտանգի տակ դնել Հայրենիքը հանուն այսրոպեական, անձնական, քաղաքական կամ այլ անցողիկ շահերի:
Այսօր ես ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհավորել իմ մարտական ընկերներին, այդ թվում` Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին և նախորդ բոլոր ղեկավարներին:
Մեծարգո՛ նախագահ Սահակյան,
Խնդրում եմ իմ շնորհավորանքը փոխանցել նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահին, պետական նախարարին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել և այսօր ունեն Արցախի Հանրապետության կայացման ու զարգացման գործում, բոլոր այն հերոս տղաներին, որ պատերազմի դաշտում իրենց կյանքը վտանգելով պաշտպանեցին պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու արցախցիների իրավունքը: Փառք նրանց և խոնարհում մեր նահատակված հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, քանզի միայն իր հերոսներին արժևորող ժողովուրդը կարող է հետագա հաղթանակներ ունենալ:
Այսօր էլ մեր զավակներն են Արցախի պետական սահմանին նույն նվիրումով կատարում իրենց պարտքը` պաշտպանելով իրենց հայրերի ու պապերի կյանքի գնով նվաճված անկախությունը: Աստված զորավիգ և պահապան մեր զավակներին:
Ինչպես տարիներ շարունակ ասել եմ, այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Մեր համազգային տոնի առթիվ մաղթում եմ Արցախին խաղաղություն, կայունություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ պետականաշինության գործում»:

"Сегодня хочу повторить, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана": Серж Саргсян
3-ий президент РА Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 28-ой годовщины провозглашения независимости Республики Арцах.
Поздравляю со священным для всех нас праздником – 28-ой годовщиной провозглашения независимости Республики Арцах!
2 Сентября – всеармянский праздник, символ единства, который каждый год объединяет армян всего мира вокруг ставшего предметом их победы и гордости, и одновременно - ежедневных размышлений Арцаха, ради укрепления которого по сей день не жалели ничего.
В Арцахе есть многочисленные свидетельства всеармянской заботы и любви, которые были созданы за почти три прошедших десятилетия: дороги, школы, детские сады, очаги культуры, церкви, жилые дома… И все это стало реальностью, благодаря средствам, собранным по луме нашими соотечественниками во всех частях света и на Матери-Родине, с желанием на день раньше увидеть свободный и независимый Арцах сильным и безопасным.
Арцах 28 лет назад выбрал свой твердый курс и принял это безапелляционное решение, чувствуя силу единства многих тысяч армянских сынов, поднявших кулаки на площади Свободы в столице Ереване и во многих городах по всему миру.
Ни в коем случае нельзя допустить нарушения всеармянского единства в Арцахском вопросе. Сегодня это так же опасно, как могло быть в годы освободительной борьбы. Не осознавать этого, значит подвергать опасности Родину ради сиюминутных, личных, политических или иных преходящих интересов.
Сегодня я хотел бы особо поздравить моих боевых товарищей, в том числе президента Республики Арцах Бако Саакяна и всех предыдущих руководителей.
Многоуважаемый президент Саакян!
Прошу передать мои поздравления также председателю Национального Собрания Арцаха, Государственному министру, всем тем, кто внёс и сегодня вносит свой вклад в дело становления и развития Республики Арцах, всем тем героическим парням, которые, на поле войны подвергая свою жизнь опасности, защитили право арцахцев жить свободно и независимо на исторической родине. Слава им и преклонение перед светлой памятью наших павших героев, поскольку только народ, который ценит своих героев, может иметь дальнейшие победы.
И сегодня наши сыновья стоят на государственной границе Арцаха, с той же преданностью исполняют свой долг, защищая завоёванную ценой жизни своих отцов и дедов независимость.
Бог в помощь и в защиту нашим сыновьям!
Как я говорил на протяжении многих лет, и сегодня хочу повторить, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
По случаю нашего общенационального праздника желаю Арцаху мира, стабильности, благоденствия и всё новых успехов в деле государственного строительства!