Այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ։
Շնորհավորում եմ բոլորիս համար նվիրական տոնի` Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սեպտեմբերի 2-ը համահայկական տոն է, միասնության խորհրդանիշ, որ ամեն տարի համախմբում է աշխարհասփյուռ հայությանը՝ իր հաղթանակի և հպարտության, միաժամանակ՝ իր ամենօրյա խորհրդածումների առարկան դարձած Արցախի շուրջ, որի հզորացման համար առ այսօր չի խնայվել ոչինչ:
Համահայկական հոգատարության և սիրո բազմաթիվ վկայություններ կան Արցախում, որ ստեղծվել են անցած շուրջ երեք տասնամյակում` ճանապարհներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի օջախներ, եկեղեցիներ, բնակարաններ… Եվ այդ ամենն իրողություն է դարձել աշխարհի չորս կողմերում և մայր հայրենիքում բնակվող մեր հայրենակիցներից լումա առ լումա հավաքված միջոցների շնորհիվ` ազատ ու անկախ Արցախը օր առաջ հզոր և անվտանգ տեսնելու ցանկությամբ:
Արցախը 28 տարի առաջ իր հաստատուն ուղին ընտրեց և այդ անբեկանելի որոշումը կայացրեց` թիկունքին զգալով մայրաքաղաք Երևանի Ազատության հրապարակում և աշխարհի բազմաթիվ հայաշատ քաղաքներում բռունցքները վեր պարզած բազմահազար հայորդիների միասնության ուժը:
Ոչ մի դեպքում չպետք է թույլ տանք Արցախի հարցում համահայկական միասնականության խաթարում: Այսօր դա նույնքան վտանգավոր է, որքան կարող էր լինել ազատամարտի տարիներին: Չգիտակցել դա` նշանակում է վտանգի տակ դնել Հայրենիքը հանուն այսրոպեական, անձնական, քաղաքական կամ այլ անցողիկ շահերի:
Այսօր ես ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհավորել իմ մարտական ընկերներին, այդ թվում` Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին և նախորդ բոլոր ղեկավարներին:
Մեծարգո՛ նախագահ Սահակյան,
Խնդրում եմ իմ շնորհավորանքը փոխանցել նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահին, պետական նախարարին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել և այսօր ունեն Արցախի Հանրապետության կայացման ու զարգացման գործում, բոլոր այն հերոս տղաներին, որ պատերազմի դաշտում իրենց կյանքը վտանգելով պաշտպանեցին պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու արցախցիների իրավունքը: Փառք նրանց և խոնարհում մեր նահատակված հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, քանզի միայն իր հերոսներին արժևորող ժողովուրդը կարող է հետագա հաղթանակներ ունենալ:
Այսօր էլ մեր զավակներն են Արցախի պետական սահմանին նույն նվիրումով կատարում իրենց պարտքը` պաշտպանելով իրենց հայրերի ու պապերի կյանքի գնով նվաճված անկախությունը: Աստված զորավիգ և պահապան մեր զավակներին:
Ինչպես տարիներ շարունակ ասել եմ, այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Մեր համազգային տոնի առթիվ մաղթում եմ Արցախին խաղաղություն, կայունություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ պետականաշինության գործում»:

Artsakh will Never be Part of Azerbaijan: Serzh Sargsyan
Armenia’s third President Serzh Sargsyan issued a congratulatory message on the 28th anniversary of the proclamation of the Republic of Artsakh celebrated on 2 September.
I congratulate us all on the 28th anniversary of Artsakh’s Independence Day.
September 2 is a pan-Armenian holiday, a symbol of national solidarity that every year rallies Armenians worldwide around its glorious victory and dignity. At the same time, it is a subject of our daily reflections on Artsakh as we have spared no effort for the sake of its empowerment.
There are many testimonies of pan-Armenian care and love in Artsakh that were created over the past three decades: roads, schools, kindergartens, cultural centers, churches, apartments... This was made possible owing to the funds collected by our compatriots at home and abroad with the earnest desire to see a free and independent Artsakh as early as possible.
Artsakh initiated its irreversible course 28 years ago, feeling the power of unity of thousands of Armenians rallied in Yerevan’s Freedom Square and in many Armenian cities around the world.
In no case should we allow the impairment of all-Armenian unity over the Artsakh issue. Today it is as dangerous as it could have been during the war. Not realizing it means endangering the Homeland for the sake of personal, political or other transient interests.
Today, I would like to congratulate my combat friends, including the incumbent president of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan and Artsakh’s previous leaders.
Distinguished President Sahakyan,
Please forward my congratulations to the Speaker of the Artsakh National Assembly, the State Minister, to all those who have made a valuable contribution to the establishment and development of the Republic of Artsakh; to all those heroic boys who risked their lives in the battlefield defending their legitimate right to free and independent life in their historic homeland.
Glory to them! I bow down to the glorious memory of our fallen heroes, since only those nations who value their heroes can hope for future victories.
Today as well, our children are performing their sacred duty with the same dedication on the state border of Artsakh, defending the independence gained at the expense of the lives of their fathers and grandfathers.
God bless and save our children!
As I have said for years, I want to reiterate today that Artsakh will never be part of Azerbaijan.
On our national holiday, I wish Artsakh peace, stability, prosperity and further success in its state-building efforts."