Լեհաստանի ձախողումը. ուժային կենտրոնների հակասությունները շահարկելն այլևս չի խրախուսվում
Ռուսաստան-Արևմուտք ավելի քան 5 տարվա լարված հարաբերություններին վերջ դնելու միտումներ են նկատվում վերջին շրջանում, և դա արտահայտվում է ոչ միայն հայտարարությունների մակարդակով:
Լեհաստանում Երկրորդ աշխարհամարտի մեկնարկին նվիրված հիշատակի միջոցառումները հայտնվեցին միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում դրանց չմասնակցողների պատճառով: Նախ, լեհական կողմը, քաղաքական նկատառումներից ելնելով, միջոցառումներին չէր հրավիրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը ֆաշիստական Գերմանիայի դեմ հաղթանակում ահռելի դերակատարում ունեցած ԽՍՀՄ-ի իրավահաջորդն է, Վարշավայի այս քայլը տարակուսանք առաջացրեց անգամ հակառուսականությամբ աչքի ընկնող արևմտյան լրատվամիջոցների մոտ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ միջոցառումներին մասնակցությունից հրաժարվել են նաև ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդները: Թրամփն իր այդ որոշումը բացատրել էր Ֆլորիդային մոտեցող «Դորիան» փոթորիկի պատճառով երկրում մնալու անհրաժեշտությամբ: Սակայն Լեհաստան չեղարկված այցի փոխարեն ԱՄՆ նախագահը գնացել էր գոլֆ խաղալու՝ այդպիսով ցրելով կասկածները, որ այցի չեղարկումը յուրօրինակ դեմարշ է Լեհաստանին հակառուսական տրամադրությունները սրելու համար:
G7-ի գագաթաժողովի ժամանակ Թրամփի հայտարարությունները Ռուսաստանին ձևաչափ վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին խոսում են այն մասին, որ վերջինս հետաքրքրված է Ռուսաստանի հետ համագործակցությամբ: Թեև եվրոպացի գործընկերներն այս հարցում ավելի զուսպ էին արտահայտվում, քան Թրամփը, նրանք ընդհանուր առմամբ, կարծես, դեմ չեն այդ հեռանկարին: Հիշեցնենք, որ G7-ի նախաշեմին Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնը գագաթաժողովի օրակարգով քննարկում էր ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որն անցել էր բավականին ջերմ մթնոլորտում: «Ռուսաստանը եվրոպական երկիր է: Մենք եվրոպան տեսնում ենք Լիսաբոնից վլադիվոստոկը միավորող», - նշել էր ֆրանսիայի նախագահը:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններում ձնհալը ոչ միայն հայտարարությունների մակարդակում է: Մասնավորապես, կողմերը նախապատրաստում են Ուկրաինայի հարցով «նորմանդական քառյակի» հանդիպում՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Ուկրաինայի ղեկավարների մասնակցությամբ: Վերջին նման հանդիպումը կայացել է 2016 թվականին:
Ավելի վաղ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում վերականգնվել էր Ռուսաստանի ձայնի իրավունքը, որից վերջինս զրկվել էր 2014 թվականին Ղրիմի՝ Ռուսաստանին միանալուց հետո:
Նման պայմաններում, երբ արևմտյան առաջատար երկրները փորձում են Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սառույցը հալեցնել, լեհական կողմի այս ցուցադրական քայլն ընդհանրապես տեղին չէր: Եվ ըստ էության, արևմտյան առաջնորդները փորձել են իրենց մասնակցությունը չեղարկելու միջոցով չեզոքացնել Վարշավայի այս քայլի արդյունքում առաջացած բացասական ֆոնը:
Դժվար է ասել, թե Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններում սառույցն ինչքանով կհալվի, սակայն ուժային կենտրոնների հակասությունների վրա խաղալն այլևս խրախուսելի չեն:

Провал Польши, или к чему может привести игра на противоречиях силовых центров
В последнее время наблюдаются тенденции к прекращению напряженных отношений между Россией и Западом, и это отражается не только на уровне заявлений.
Мероприятия, посвященные началу Второй мировой войны в Польше, оказались в центре внимания международных СМИ из-за гостей, решивших не поехать на это мероприятие. Так, польская сторона по политическим причинам не пригласила президента России Владимира Путина. Учитывая, что Россия является правопреемницей СССР, у которой огромный вклад в победе над фашистской Германией, этот шаг Варшавы вызвал недоумение даже у западных СМИ, известных своими антироссийскими настроениями.
Позже стало известно, что лидеры США, Франции и Германии отказались принять участие в мероприятиях. Трамп объяснил свое решение необходимостью остаться в стране из-за урагана, приближающегося к Флориде. Но вместо отмененного визита в Польшу президент США поехал играть в гольф, тем самым развеяв сомнения, что отмена визита стала своеобразным демаршем в сторону Польши.
То, что Запад не заинтересован в обострении антироссийских настроений, доказал и последний саммит G7, который ознаменовался заявлениями Трампа о необходимости вернуть Россию в этот формат. Хотя европейские партнеры по этому вопросу были более сдержаны, чем Трамп, они, в принципе, не возражают относительно такой перспективы. Накануне "большой семерки" у президента Франции Эммануила Макрона была довольно теплая встреча на высшем уровне с президентом России Владимиром Путиным по повестке G7. "Россия глубоко европейская страна. Мы верим в Европу, простирающуюся от Лиссабона до Владивостока"- отметил французский лидер.
Следует отметить, что оттепель в отношениях России и Запада отражается не только на уровне заявлений. В частности, стороны готовят встречу "нормандской четверки" по Украине с участием лидеров России, Франции, Германии и Украины. Последняя такая встреча состоялась в 2016 году.
Ранее в этом году Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) восстановила право голоса России, которая была лишена этого голоса после присоединения Крыма к России в 2014 году.
В таких условиях, когда ведущие западные страны пытаются растопить лед в отношениях с Россией, этот демонстративный шаг польской стороны оказался не совсем уместным. И по всей видимости, западные лидеры попытались нейтрализовать негативный фон варшавского шага, отменив свое участие в мероприятиях в Польше.
Трудно сказать, насколько удастся растопить лед в отношениях Россия-Запад, но игра, основанная на противоречиях силовых центров, как оказалось, больше не поощряется.