Դուշանբեի պայմանավորվածություները գործում են, ես դա արդեն այդպես չեմ անվանի. Տոնոյան
Դուշանբեի պայմանավորվածություները գործում են. ես արդեն դա Դուշանբեի պայմանավորվածություն չեմ անվանի, դրանից հետո եղել են հանդիպումներ և այդ հանդիպումների շրջանակում միշտ երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվում են պահպանել հրադադարը, որը մեզ կողմից այս պահին պահպանվում է: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշել է պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով Դուշանբեում Փաշինյան-Ալիև պայմանավորվածությանը, փոխանցում է News.am-ը:
Դիտարկմանը, թե քննարկվել է նաև երկու երկրների միջև զինուժի հրամանատարական կազմի մեջ օպերատիվ կապ ստեղծելու հնարավորությունը, Դավիթ Տոնոյանն ասել է. «Քննարկվել է այդ հարցը, դեռևս որոշում չի կայացվել»:
Նախարարն անդրադարձել է նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գրառմանը, թե Չինարին այլևս չի կարող գնդակոծվել. Հայաստան մտնող գազամուղի անվտանգությունը ևս ապահովված է։
«Մենք շատ տեղեր ունենք, որոնք այլևս խոցելի չեն: Աշխարհագրությունը շատ մեծ է, կոնկրետ բնակավայրի վերաբերյալ եղել է մեր ՊՆ-ի մեկնաբանությունը»:

Договоренности, достигнутые в Душанбе, действуют: глава минобороны Армении
"Договоренности, достигнутые в Душанбе, действуют. Я бы не стал их уже называть душанбинскими, поскольку после этого были встречи, и в их рамках главы двух стран всегда договариваются о сохранении режима прекращения огня, который на данный момент сохраняется с нашей стороны", - заявил в беседе с журналистами 3 сентября министр обороны Армении Давид Тоноян, говоря о договоренностях между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, достигнутым в ходе встречи в Душанбе.
Как передает News.am, на замечание о том, что была также обсуждена возможность установления оперативной связи между командными составами ВС двух стран, Тоноян ответил: "Этот вопрос был обсужден, но решения пока нет".
Министр прокомментировал и запись спикера парламента Арарата Мирзояна о том, что противник больше не сможет обстреливать приграничное село Чинари. "У нас много мест, которые больше не являются уязвимыми", - сказал он.