Արմեն Սարգսյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել «Thales Group» ընկերության պատվիրակությունը
Արագ փոփոխվող աշխարհում միավորել փորձառությունը, տաղանդն ու մշակույթը՝ նախագծելու և կյանքի կոչելու այնպիսի բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք կյանքն ավելի լավն ու ապահով կդարձնեն: Այսպիսին է միջազգային տեխնոլոգիական առաջատար «Thales Group» ֆրանսիական ընկերության կարգախոսը, որի պատվիրակությունը Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով ժամանել է Հայաստան: Այս այցի շրջանակում մեր երկրում են ընկերության ռազմավարության և համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Ֆիլիպ Վալերին, վաճառքի և մարկետինգի հարցերով փոխնախագահ Ժերոմե Սիոնը, բիզնեսի զարգացման հարցերով տնօրեն Ալեքսանդր Գոդլևսկին և փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Փոլ Ռեմին:
Ֆրանսիական և եվրոպական տեխնոլոգիական առաջատար այս ընկերության հետ համագործակցության հիմքերը դրվել էին դեռ 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում հանդիպումներ էր ունեցել «Thales Group» -ի ղեկավարության հետ, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին այցելել էր ընկերության թվային արտադրամաս ու ծանոթացել գործունեությանը և ընթացիկ ծրագրերին, քննարկել հայաստանյան ընկերությունների հետ հնարավոր համագործակցության ուղղություններին վերաբերող հարցեր։ Հանրապետության նախագահի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ընկերության բարձրաստիճան պատվիրակությունն այս տարվա հունիսին Դիլիջանում մասնակցեց «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին:
Արդեն 2019 թվականի հունիսին Արմեն Սարգսյանը Լը Բուրժեում անցկացվող Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում այցելել էր «Thales Group»-ի  տաղավար և հանդիպել ընկերության նախագահ Պատրիս Քեյնի հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «Thales Group»-ի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան կազմակերպելու, ինչպես նաև փոխգործակցության կոնկրետ ուղղությունների վերաբերյալ արդեն իսկ պատրաստված համապատասխան փաստաթուղթն ուսումնասիրելու նպատակով աշխատանքային խմբեր ստեղծելու վերաբերյալ: Մասնավորապես հեռանկարային են համարվում արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հայաստան այցի շրջանակում «Thales Group»-ի պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ, կայցելի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ, մասնավորապես՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, BetConstruct ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, կհանդիպի հայկական ստարտափների ներկայացուցիչների հետ, կուսումնասիրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան փորձն ու արձանագրած հաջողությունները:
«Thales Group» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր երկրներում և զբաղվում էլեկտրական համակարգերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ, ծառայություններ ապահովում ավիացիոն-տիեզերական, պաշտպանական, տրանսպորտային և անվտանգության շուկաներում:

Delegation of a Technological Leader Thales Group Company Arrived to Armenia at the Invitation of President Sarkissian
To combine in the rapidly changing world experience, talent, and culture, to design and call to life technological solutions which will make the life better and safer. This is the motto of the French technological leader Thales Group. A delegation of the company has arrived to Armenia at the invitation of President Armen Sarkissian. In the framework of the visit the Vice President of Thales for Strategy and Partnerships Philippe Valery , Vice President for Solution Sales and Marketing Jerome Sion, International Business Development Manager Alexander Godlewski, and Vice President, Regional Director Paul Remi have arrived to Armenia.
The base of cooperation with this French and European technological leader was formed back in September 2018 when President Sarkissian in the framework of his visit to France held meetings with the leadership of the Thales Group. In November of the same year he visited the digital production unit of the company and familiarized with the activities and ongoing programs, discussed opportunities of cooperation with Armenian companies. As a result of the agreements reached by the President, last June the representatives of the Thales participated at the Armenian Summit of Minds in Dilijan.
In June 2019 President Sarkissian visited the pavilion of the Thales Group at the Air show in Bourget and met with the President of the company Patrice Caine. The agreement was reached to organize a visit of the company representatives to Armenia and create working groups to examine the already existing document on cooperation in concrete areas. Cooperation in the area of artificial intelligence, management of digital data and implementation of joint programs in a number of other areas were viewed as especially promising.
In the framework of their visit to Armenia, the representatives of the Thales Group will hold meetings with the Minister of High technology industry Hakop Arshakian, Minister of Science, Education, Culture, and Sports Arayik Harutyunian, visit leading technological companies, particularly Synopsis Armenia, TUMO creative technological center, meet with representatives of Armenian startup companies, examine Armenia’s experience in the area of high technologies and their accomplishments.
The Thales Group is working in different countries of the world on design and construction of electrical systems, provides services in the aviation, space defense areas, as well as on the transportation and security markets.