Արմեն Սարգսյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել «Thales Group» ընկերության պատվիրակությունը
Արագ փոփոխվող աշխարհում միավորել փորձառությունը, տաղանդն ու մշակույթը՝ նախագծելու և կյանքի կոչելու այնպիսի բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք կյանքն ավելի լավն ու ապահով կդարձնեն: Այսպիսին է միջազգային տեխնոլոգիական առաջատար «Thales Group» ֆրանսիական ընկերության կարգախոսը, որի պատվիրակությունը Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով ժամանել է Հայաստան: Այս այցի շրջանակում մեր երկրում են ընկերության ռազմավարության և համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Ֆիլիպ Վալերին, վաճառքի և մարկետինգի հարցերով փոխնախագահ Ժերոմե Սիոնը, բիզնեսի զարգացման հարցերով տնօրեն Ալեքսանդր Գոդլևսկին և փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Փոլ Ռեմին:
Ֆրանսիական և եվրոպական տեխնոլոգիական առաջատար այս ընկերության հետ համագործակցության հիմքերը դրվել էին դեռ 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում հանդիպումներ էր ունեցել «Thales Group» -ի ղեկավարության հետ, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին այցելել էր ընկերության թվային արտադրամաս ու ծանոթացել գործունեությանը և ընթացիկ ծրագրերին, քննարկել հայաստանյան ընկերությունների հետ հնարավոր համագործակցության ուղղություններին վերաբերող հարցեր։ Հանրապետության նախագահի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ընկերության բարձրաստիճան պատվիրակությունն այս տարվա հունիսին Դիլիջանում մասնակցեց «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին:
Արդեն 2019 թվականի հունիսին Արմեն Սարգսյանը Լը Բուրժեում անցկացվող Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում այցելել էր «Thales Group»-ի  տաղավար և հանդիպել ընկերության նախագահ Պատրիս Քեյնի հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «Thales Group»-ի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան կազմակերպելու, ինչպես նաև փոխգործակցության կոնկրետ ուղղությունների վերաբերյալ արդեն իսկ պատրաստված համապատասխան փաստաթուղթն ուսումնասիրելու նպատակով աշխատանքային խմբեր ստեղծելու վերաբերյալ: Մասնավորապես հեռանկարային են համարվում արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հայաստան այցի շրջանակում «Thales Group»-ի պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ, կայցելի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ, մասնավորապես՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, BetConstruct ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, կհանդիպի հայկական ստարտափների ներկայացուցիչների հետ, կուսումնասիրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան փորձն ու արձանագրած հաջողությունները:
«Thales Group» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր երկրներում և զբաղվում էլեկտրական համակարգերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ, ծառայություններ ապահովում ավիացիոն-տիեզերական, պաշտպանական, տրանսպորտային և անվտանգության շուկաներում:

По приглашению Армена Саркисяна в Армению прибыла делегация ведущей технологической компании "Thales Group"
В быстро меняющемся мире объединить опыт, талант и культуру, чтобы проектировать и воплощать в жизнь такие высокотехнологичные решения, которые сделают жизнь лучше и безопаснее - таков девиз ведущей французской международной технологической компании "Thales Group", делегация которой прибыла в Армению по приглашению президента Республики Армена Саркисяна. В рамках этого визита нашу страну посетили вице-президент по стратегии и партнерству Филипп Валери, вице-президент по продажам и маркетингу Жероме Сион, директор по развитию бизнеса Александр Годлевский и вице-президент, региональный директор Пол Реми.
Основы сотрудничества с этой ведущей французской и европейской технологической компанией были заложены еще в сентябре 2018 года, когда президент Армении Армен Саркисян встретился с руководством «Thales Group» во время визита во Францию, а в ноябре 2018 года посетил цифровое производственное подразделение компании и ознакомился с деятельностью и текущими программами, обсудил вопросы возможного сотрудничества с армянскими компаниями. В результате договоренностей, достигнутых с президентом Республики, делегация высокопоставленных должностных лиц компании в июне этого года приняла участие в проходившем в Дилижане "Армянском саммите мыслей".
Уже в июне 2019 года Армен Саркисян на Парижской международной авиационной выставке в Ле-Бурже посетил павильон "Thales Group" и встретился с президентом компании Патрисом Кейном. Именно здесь и было достигнуто соглашение об организации визита представителей "Thales Group" в Армению, а также о создании рабочих групп для изучения уже подготовленного соответствующего документа по конкретным направлениям взаимодействия. В частности, перспективными признаны сотрудничество и реализация совместных проектов в области искусственного интеллекта, управления цифровыми данными и ряда других областей.
В ходе визита в Армению делегация "Thales Group" встретится с министром высокотехнологической промышленности Акобом Аршакяном, Министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном, посетит ведущие технологические компании, в частности "Synopsys Armenia", компанию "BetConstruct", Центр креативных технологий ТУМО, встретится с представителями армянских стартапов, изучит армянский опыт и достижения в сфере высоких технологий.
Компания "Thales Group" работает в разных странах мира и занимается проектированием и строительством электрических систем, предоставляет услуги на авиационно-космическом, оборонном, транспортном и охранном рынках.