Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն՝ Փաշինյանի՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարության մասին
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր Մոսկվայում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ադրբեջանցի լրագրողի խնդրաքով մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարությունը:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ, անխոս, կա ներքին հռետորաբանություն, կան ներքին դրվածքներ, որոնք արտահայտում են քաղաքական շարժումների, կուսակցությունների կարծիքը՝ հաշվի առնելով, որ մենք խոսում ենք ժողովրդավարական պետության մասին: Այսինքն՝ այն նույն խաղաղ գործընթացը, որում կան և գործընթացի մասնակիցները, համահովանավորները, կան միջազգային ջանքեր խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Եվ, անխոս, մենք ելնում ենք այն բանից, որ կողմերի հայտարարությունները պետք է տեղավորվեն այդ ընդհանուր ջանքերի համատեքստում, որոնք ուղղված են խաղաղ կարգավորմանը», - հայտարարել է Զախարովան:
Նրա խոսքերով՝ շատ դժվար է վերադառնալ բանակցային գործընթացում նախկին դիրքերին հայտարարություններից հետո, որոնք կռվախնձոր են դառնում, հավելյալ հարցեր են առաջացնում կամ կարող են խախտել բանակցային փխրուն գործընթացի հավասարակշռությունը:
«Մենք նման հայտարարություններ, դժբախտաբար, լսել ենք տարբեր մակարդակներում, տարբեր կողմերից: Շատ կցանկանայինք, որ, ներքաղաքական գործընթացի նկատմամբ ամենայն հարգանքով և ըմբռնումով, քաղաքական կառուցվածքի ժողովրդավարական մոդելի դեպքում մարդիկ իրավունք ունեն ձևավորելու համապատասխան քաղաքական նախադրյալներ, շատ ցանկալի է, որ բոլոր կողմերն ելնեն գլխավորից՝ արագ հասնել խաղաղ կարգավորման», - նշել է Մարիա Զախարովան:

МИД России прокомментировал слова Никола Пашиняна "Арцах – это Армения, и все"
Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге в Москве по просьбе азербайджанского журналиста прокомментировала заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что "Арцах – это Армения, и все", передает РУСАРМИНФО.
"Мы исходим из того, что есть, безусловно, внутренняя риторика, есть внутренние установки, которые отражают мнение политических движений, партий, учитывая, что мы говорим о демократическом государстве. А есть тот самый мирный процесс, в котором есть и участники процесса, коспонсоры, есть международные усилия по достижению мирного урегулирования. И, безусловно, мы исходим из того, что заявления сторон должны вписываться в контекст этих общих усилий, которые направлены на мирное урегулирование", — сказала Захарова.
По ее словам, очень сложно возвращаться на прежние позиции в переговорном процессе после заявлений, которые становятся "яблоком раздора", привносят дополнительные вопросы или могут разбалансировать хрупкий переговорный процесс.
"Мы такие заявления, к сожалению, слышали на разных уровнях, с разных сторон. Очень хотелось бы, при всем уважении внутриполитического процесса и при всем понимании, что при демократической модели политического устройства люди имеют право формировать соответствующие политические предпосылки, очень хочется, чтобы все стороны исходили из главного – скорейшего достижения мирного урегулирования", — отметила Мария Захарова.
Официальный представитель МИД России также добавила, что процесс карабахского урегулирования сложный и длительный, но в нем есть общее понимание необходимости двигаться быстрее, и заявления сторон должны соответствовать главной цели.