Երևանը խնդիր չի տեսնում, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում թեկնածուն Բելառուսից լինի
Երեւանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսից թեկնածուի հարցում խնդիրներ չի տեսնում։ Այս մասին խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում, 1992 թվականի մայիսի 15-ի Հավաքական անվտանգության պայմանագրում փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ Երկրորդ արձանագրության վավերացման մասին հարցի քննարկման ընթացքում, սեպտեմբերի 5-ին ասաց Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Փոխնախարարի հավաստիացմամբ՝ հայկական կողմը խնդիրներ չունի ոչ Բելառուսի, ոչ նրա ներկայացուցչի հետ։ «Հարցն այլ էր։ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության ժամանակ մեկ այլ երկրի ներկայացուցիչ  չի կարող նշանակվել այդ պաշտոնում։ Մենք հասել ենք դրան»,- ասել է Քոչարյանը։
Նշենք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը նիստերից մեկում ընդունել էր որոշում՝ պետությունների ղեկավարների քննարկմանը ներկայացնել Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում 2020 թվականի հունվարի 1-ից։
Հիշեցնենք նաեւ, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը թափուր է 2018-ից, այն բանից հետո, երբ Հայաստանը ժամկետից շուտ հետ կանչեց իր ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովին։ Նա եւ այլ հայ քաղաքական գործիչներ գործող իշխանության կողմից մեղադրվում են սահմանադրական կարգի տապալման մեջ՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով։

МИД Армении: Ереван не видит проблем с кандидатурой от Беларуси на должность генсека ОДКБ
Ереван не видит проблем с кандидатурой от Беларуси, выдвинутой на должность генсека ОДКБ. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям в ходе обсуждения вопроса о ратификации Второго протокола о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года заявил 5 сентября заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, отвечая на вопросы депутатов.
По заверению замминистра, у армянской стороны не было проблем ни с Беларусью, ни с ее представителем. "Вопрос заключался в другом. Во время председательства Армении в ОДКБ представитель другой страны не может быть назначен на этот пост. Мы этого добились", - сказал Кочарян, пишет News.am.
Отметим, что Совет министров иностранных дел стран-членов ОДКБ на одном из заседаний принял решение внести на рассмотрение глав государств кандидатуру представителя от Белоруссии Станислава Зася на пост генерального секретаря Организации с 1 января 2020 года.
Напомним также, что должность генсека ОДКБ вакантна с 2018 года, после того, как Армения досрочно отозвала своего представителя Юрия Хачатурова. Он и другие армянские политики обвиняются действующей властью в свержении конституционного строя по делу о событиях 1 марта 2008 года.