Թրամփը հայտնել է «Թալիբան»-ի հետ բանակցությունների ձախողման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թալիբան շարժման հետ բանակցությունները համարում է մահացած, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Ինչ վերաբերում է ինձ, ես կարծում եմ, որ դրանք (բանակցությունները) մահացած են»,- լրագրողներին հայտնել է Թրամփը:
Ավելի վաղ հաղորդվում է, որ անցած հանգստյան օրերին ԱՄՆ նախագահը չեղարկել է «Թալիբան» շարժման առաջնորդի հետ ծրագրված գաղտնի հանդիպումը Քաբուլում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատճառով, որը 12 մարդու, այդ թվում մեկ ամերիկացի զինծառայողի կյանք է խլել: Ամերիկյան վարչակազմի այս քայլին ի պատասխան`«Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Աֆղանստանում ամերիկացիներն ավելի շատ կորուստներ կկրեն:
Ավելի վաղ հաղորդվում է, որ Վաշինգտոնը «Թալիբան» շարժման հետ համաձայնեցում է Աֆղանստանում հակամարտության կարգավորման համաձայնագիրը:

Трамп признал провал переговоров с талибами
Президент США Дональд Трамп заявил в понедельник, что считает "мертвыми" переговоры с афганским движением "Талибан", передает Интерфакс.
"Что касается меня, то я считаю их (переговоры - ИФ) мертвыми. Они мертвы", - сказал Трамп, выступая перед американскими журналистами.
Ранее сообщалось, что президент США на выходных отменил запланированную секретную встречу с лидерами "Талибана" из-за теракта в Кабуле, который унес жизни 12 человек, включая одного американского военнослужащего. До этого поступали данные о том, что Вашингтон и "Талибан" согласовали проект соглашения по урегулированию афганского конфликта.
В ответ на этот шаг администрации США представитель движения "Талибан" Забихулла Муджахид заявил в воскресенье, что американцы в Афганистане понесут еще большие потери.