2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում սահմանապահ զորքերը կանխել են ՀՀ պետական սահմանի խախտման 52 փորձ
2019 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների կողմից կանխվել է ՀՀ պետական սահմանի խախտման 52 փորձ՝ 78 անձի մասնակցությամբ, բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 42 դեպք (84 անձ), պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 2 դեպք (3 անձ) և պետական սահմանի անցման կետերի ռեժիմի խախտման 4 դեպք (5 անձ), հայտնում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը:
Նշված ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումներ է հանձնվել հետախուզման մեջ գտնվող 1005 անձ:
Իրականացված հետևողական աշխատանքների և անհրաժեշտ վերահսկողության ուժեղացման արդյունքում 2019 թ․ առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում 59%-ով նվազել են կարգապահական խախտումների և արձանագրված պատահարների ցուցանիշները: Հաշվետու ժամանակահատվածում խրախուսվել են սահմանապահ զորքերի 230, կարգապահական տույժի են ենթարկվել 37 զինծառայողներ:
2019 թ. առաջին կիսամյակում սահմանապահ զորքերում իրականացվել է ակտիվ կադրային աշխատանք, ինչի արդյունքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սահմանապահ զորքերում զինվորական ծառայության անցած քաղաքացիների թիվն աճել է 35%-ով, իսկ նախորդ ամբողջ տարվա համեմատ՝ 5%-ով:

За первое полугодие предотвращено 52 попытки нарушения госграницы Армении
В первом полугодии 2019 года подразделения пограничных войск Службы национальной безопасности (СНБ) Армении пресекли 52 попытки нарушения государственной границы с участием 78-ми человек, были раскрыты 42 случая нарушения пограничного режима (84 человека), 2 случая нарушения режима госграницы (3 человека) и 4 случая нарушения режима пропускных пунктов госграницы (5 человек), сообщает Новости-Армения со ссылкой на пресс-центр ведомства.
Согласно сообщению, в указанный период в пропускных пунктах государственной границы были выявлены и в установленном порядке переданы подразделениям полиции 105 человек, находившихся в розыске.
В результате проведенной последовательной работы и усиления необходимого контроля за первые шесть месяцев текущего года в пограничных войсках СНБ на 59% сократились показатели дисциплинарных нарушений и зарегистрированных инцидентов. В отчетный период были поощрены 230 военнослужащих пограничных войск, дисциплинарным штрафам подверглись 37 солдат.
В первом полугодии 2019 года в пограничных войсках была проведена активная кадровая работа, в результате чего по сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество граждан, поступивших на воинскую службу в погранвойска, выросло на 35%, а по сравнению со всем прошлым годом – на 5%.