Մեր հայ ընկերների այս քայլն ապացուցում է, որ պատերազմում տարած հաղթանակը ընդհանուրի հաղթանակն է եղել. ՌԴ դեսպան
Մոսկվան բարձր է գնահատում Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի պատմական փաստերի խեղաթյուրման դեմ պայքարում Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումը՝ պաշտոնական Երևանի Լեհաստանում միջոցառմանը չմասնակցելու համատեքստում։ Սա անցյալում տեղի ունեցած դեպքերի աղավաղման բացահայտ քայլ էր։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտնել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի 80-րդ տարելիցի կապակցությամբ միջոցառման ժամանակ։
«Մենք երախտապարտ ենք հայկական կողմին իր սկզբունքային վերաբերմունքի համար պատմության աղավաղման դեմ պայքարում։ Սա ապացույցն է այն բանի, որ Հայաստանը և իր ժողովուրդը գնահատում են իրենց նախնիների վաստակը, հարգում նահատակների հիշատակը։ Մեր հայ ընկերների այս քայլը, ինչպես նաև մյուս եղբայր ժողովուրդների մոտեցումը հերթական անգամ ապացուցում է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում տարած հաղթանակը ընդհանուրի հաղթանակն է եղել, և այդ հաղթանակը երկրների մեջ բաժանելու ակնթարթային և անհիմն փորձերը դատապատված են ձախողման»,-նշել է դեսպանը։
Ռուսական դիվանագիտական ներկայացուցչի խոսքերի համաձայն՝ 2020թ․-ին մեծ միջոցառում է նախատեսվում կազմակերպել նացիզմի դեմ տարած հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ։ «Ես համոզված եմ, որ այդ օրվան Հայաստանում ևս ըստ անհրաժեշտության կնախապատրաստվեն, մենք միասին կնշենք այդ տոնը»,-ընդգծել է Կոպիրկինը։

Россия выразила благодарность Армении за борьбу с искажением истории Второй мировой войны
Москва высоко оценивает принципиальный подход Армении в вопросе борьбы с искажением истории Второй мировой войны и неучастие официального Еревана в мероприятии в Польше, которое стало очередным шагом к фальсификации событий прошлого. Об этом в среду заявил посол РФ Сергей Копыркин на круглом столе по случаю 80-й годовщины начала Второй мировой войны, передает ''ТАСС''.
"Мы признательны армянской стороне за ее принципиальную позицию в борьбе с искажением истории и в этом контексте неучастие в этом мероприятии Польше. Это доказательство того, что Армения и ее народ ценят подвиги своих предков, чтят память погибших героев. Этот шаг армянских друзей, как и других братских народов, в очередной раз доказывает, что это была наша общая победа, и попытки разделить [народы] сиюминутной конъюнктурой обречены на провал", - отметил посол.
По словам главы российского диппредставительства, в 2020 году будет широко отмечаться 75-летие Победы над нацизмом. "Я уверен, что эта дата получит должный отклик и в Армении, мы будем праздновать вместе", - подчеркнул Копыркин.