ՀԱՊԿ-ը միշտ ողջունելու է համագործակցությունը ԽՍՀՄ բոլոր նախկին հանրապետությունների հետ. ՌԴ փոխվարչապետ
Фото: РИА Новости/ Алексей Никольский
«Դա վերաբերում է ոչ միայն Ադրբեջանին», - այսօր ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք կա՞ հնարավորություն, որպեսզի Ադրբեջանը ստանա ՀԱՊԿ դիտորդի կամ գործընկերոջ կարգավիճակ, փոխանցում է «Այսօր»-ը:
«ՀԱՊԿ-ը միշտ ողջունելու է համագործակցությունը ԽՍՀՄ բոլոր նախկին հանրապետությունների հետ: Մենք ժամանակին մեկ ընտանիք ենք եղել: Մենք ընդհանուր շատ բան ունենք: Դա վերաբերում է նաև որոշակի հավասարակշռությանը, ասենք՝ բոլոր նախկին հանրապետությունների ռազմական ուժերի: Մենք վարում ենք շատ հավասարակշռված և մտածված քաղաքականություն՝ կապված ՀԱՊԿ բոլոր երկրների և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության հետ», - ասել է ՌԴ փոխվարչապետը:
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում որոշումը կայացվում է հավաքական: «Քննարկումներից հետո, եթե կազմակերպությունը որոշում կայացնի նման անհրաժեշտության մասին, այն կընդունվի կազմակերպության կանոնադրությանը, կանոնակարգին և կանոններին համապատասխան», - ասաց Բորիսովը:
Ըստ նրա, Ռուսաստանը շահագրգռված չէ հակամարտություն սանձազերծմամբ, այլ  օգնելու է հակամարտության կարգավորմանը:

ОДКБ всегда будет приветствовать сотрудничество со всеми бывшими республиками СССР: вице-премьер России
Фото: РИА Новости/ Алексей Никольский
''Это касается не только Азербайджана", - заявил сегодня вице-премьер России Юрий Борисов, отвечая на вопрос о возможности получения Азербайджаном статуса наблюдателя или партнера ОДКБ, передает ''Aysor''
"ОДКБ всегда будет приветствовать сотрудничество со всеми бывшими республиками СССР. Мы когда-то были все единой семьей. У нас очень много общего. Это касается и определенного баланса, скажем так, военных сил всех бывших республик. Мы ведем очень взвешенную и вдумчивую политику, что касается военно-технического сотрудничества, со всеми странами ОДКБ и Азербайджаном, в частности", - сказал вице-премьер России.
Он отметил, что решение в ОДКБ принимается коллективно. ''После обсуждений, если Организация примет необходимость такого решения, то оно будет принято в соответствии с уставом, регламентом и правилами Организации'', - сказал Борисов.
По его словам, Россия не заинтересована в разжигании конфликта, а будет способствовать, чтобы конфликт сошел на нет.