150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձ ստացող սեգմենտը գերակշիռ մեծամասնություն է կազմում. Փաշինյան
Այսօր պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրեց 2018 թվականի մայիսից ի վեր գրանցված աշխատողների ճշգրտված թիվը, Facebook-յան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նշեմ, որ սա դինամիկ թիվ է, որը ՊԵԿ-ը կարող է ստուգել եւ ճշգրտել ցանկացած պահի:
Վերջին՝ ճշգրտման արդյունքում մենք ունենք ավելի լավատեսական տեղեկություններ: Ըստ այդմ, 2018 թվականի մայիսից մինչեւ օրս ի հայտ է եկել 65 հազար 37 աշխատատեղ (աճը՝ 12 տոկոս) երեկ հայտարարված 64 հազար 899-ի փոխարեն:
Եթե 65 հազար 37 գրանցված աշխատողներին բաղդատենք ըստ եկամտային հարկի սանդղակի քայլքերի, պատկերը հետևյալն է. մինչև 150 հազար դրամ եկամուտ ստացած աշխատողների քանակը հիշյալ ցուցանիշում կազմում է 11 հազար 536, 150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ եկամուտ ստացած աշխատատեղերի քանակը՝ 52 հազար 874, իսկ 2 մլն դրամից ավել եկամուտ ստացած աշխատատեղերի քանակը՝ 627։
Ինչպես տեսաք, 150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձ ստացող սեգմենտը գերակշիռ մեծամասնություն է կազմում, ինչը շատ լավ նորություն է:
Ըստ հաստատված տվյալների այս խմբի մարդկանց նախորդ տարվա մայիսից մինչեւ այս տարվա օգոստոս վճարվել է 22 միլիարդ 150 միլիոն դրամ աշխատավարձ: Այս սեգմենտի աշխատողների միջինացված աշխատավարձը շուրջ 400 հազար դրամ է:
Ընդհանուր առմամբ նոր գրանցված աշխատողները այս ընթացքում վճարել են ավելի քան 6 միլիարդ դրամ եկամտային հարկ», - գրել է վարչապետը։

Никол Пашинян: Новые зарегистрированные работники за этот период заплатили более 6 млрд драмов подоходного налога
Комитет государственных доходов Армении представил сегодня  скорректированное число зарегистрированных с мая 2018 года сотрудников, написал на своей странице в
Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Отмечу, что эта динамичное число, которое КГД может проверить и уточнить в любой момент.
В результате последнего уточнения у нас есть более оптимистичные данные. И так, с мая 2018 года по сей день выявлено 65 тысяч 37 рабочих мест (рост – 12%) вместо объявленных вчера 64 тысяч 899.
Если сверить 65 тысяч 37 зарегистрированных работников со шкалой подоходного дохода, получится следующая картина: число работников, получивших доход до 150 тысяч драмов, составляет в упомянутом показателе 11тысяч 536, число работников, получивших доход от 150 тысяч до 2 млн. драмов, составляет  52 тысячи 874, и работников, получивших доход более 2 млн. драмов, – 627.
Как видите, сегмент получающих зарплату от 150 тысяч до 2 млн драмов. составляет преимущественное большинство, что является очень хорошей новостью.
Согласно подтвержденным данным, с мая прошлого года по август этого года этой группе людей выплачена зарплата в размере 22 млрд. 150 млн. драмов. Средняя зарплата работников этого сегмента составляет около 400 тысяч драмов.
В целом, новые зарегистрированные работники за этот период заплатили более 6 млрд. драмов подоходного налога", - написал Никол Пашинян.