Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահի, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահի գլխավորած պատգամավորական պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների պատվիրակությանը՝ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիենի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորներ՝ Ֆրանսիա–Արցախ բարեկամական շրջանակի հիմնադիր անդամ Վալերի Բուայեն, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամներ Դանիել Կազարյանը և Մուհամեդ Լաքհիլան, պատգամավորներ Ժան-Պիեր Կուբերտաֆոն, Գիյոմ Կասպարյանը, Կոմունիստական կուսակցությունը ներկայացնող սենատոր Պիեր Ուզալիասը:
Վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորներին Հայաստանի կառավարությունում և ընդգծել, որ նրանք մեծ ներդրում ունեն հայ-ֆրանսիական բարեկամության զարգացման և Արցախի հարցի արդարացի լուծման գործում: «Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր գործունեությունը, որն ապացույց է հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների: Շնորհակալ ենք Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը ցուցաբերած աջակցության, ձեր սկզբունքայնության, հետևողականության և վճռականության համար: Ձեր գործունեությամբ դուք կարևոր նպաստ եք բերում Արցախյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանը», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ միջխորհրդարանական կապերի, ինչպես նաև թե՛ երկկողմ, թե բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության շարունակական խորացումը կնպաստի հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Գի Տեսիենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և նշել, որ շուրջ 30 տարի հանդիսանալով Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ՝ մեծ սիրով շարունակում է աշխատել հայ-ֆրանսիական բարեկամության սերտացման ուղղությամբ: Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահն անդրադարձել է օրեր առաջ Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորների՝ Արցախ կատարած այցին և խոսել տպավորությունների մասին: Նա նշել է, որ Արցախի ժողովուրդն ունի իր ձայնը բարձրաձայնելու կամք և խաղաղ պայմաններում ապրելու վճռականություն, և Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամները շարունակելու են այցելել Արցախ՝ նպատակ ունենալով աջակցել հարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահը նշել է, որ Ֆրանսիայում հետևում են Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական փոփոխություններին և խորը հարգանք ունեն այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի նկատմամբ: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (CEPA) և պատրաստակամություն հայտնել հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակում աջակցել CEPA-ի կիրարկմանը:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի եվրոպական գործընկերների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի աջակցությունը մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա ընդլայնման համատեքստում կարևորել վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի համար ու նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու համար, ինչն ընդգծում է երկու երկրների միջև բարեկամության անշրջելի բնույթը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում Հայաստանի վարչապետը պատասխանել է Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորների մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերում էին մեր երկրում հակակոռուպցիոն և դատաիրավական ոլորտների բարեփոխումներին, կանանց հասարակական-քաղաքական կյանքում ներգրավվածությանը և տնտեսական գործունեության խթանմանը, երիտասարդ սփյուռքահայության շրջանում Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը, Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրման գործընթացին և այլն:

У народа Арцаха есть воля высказывать свое мнение: Ги Тессье
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял делегацию Национального Собрания Франции во главе с вице-председателем парламентской группы дружбы Франция-Армения, председателем Круга дружбы "Арцах-Франция" Ги Тессье. В составе делегации были депутаты НС Франции - член-основатель Круга дружбы "Франция-Арцах" Валери Буайе, члены Круга дружбы "Франция-Арцах" Даниэль Казарян и Мухамед Лакхилан, депутаты Жан-Пьер Кубертафо, Гийом Каспарян, сенатор от Коммунистической партии Пьер Узалиас.
Премьер-министр приветствовал депутатов Национального Собрания Франции в правительстве Армении и подчеркнул, что они внесли большой вклад в развитие армяно-французской дружбы и справедливое решение арцахской проблемы. "Мы высоко ценим вашу деятельность, которая является доказательством привилегированных армяно-французских отношений. Мы благодарны за вашу поддержку, вашу принципиальность, последовательность и решимость в защите прав народа Арцаха. Своей деятельностью вы вносите важный вклад в мирное урегулирование арцахской проблемы и в поддержание мира и стабильности в регионе", - отметил Никол Пашинян. Глава правительства отметил, что продолжительное углубление межпарламентских связей, а также сотрудничества как двустороннем, так и многостороннем форматах будет способствовать еще большему укреплению армяно-французских отношений.
Ги Тессье выразил благодарность премьер-министру Армении за высокую оценку и отметил, что, являясь более 30 лет вице-председателем группы дружбы Франция-Армения, он с большим удовольствием продолжает работу по сближению армяно-французской дружбы. Вице-председатель парламентской группы дружбы Франция-Армения, председатель Круга дружбы "Арцах-Франция" коснулся состоявшегося на днях визита депутатов НС Франции в Арцах и рассказал о своих впечатлениях. Он отметил, что у народа Арцаха есть воля высказывать свое мнение и решимость жить в мирных условиях, и члены Круга дружбы "Арцах-Франция" продолжат посещать Арцах с целью оказания помощи в процессе мирного урегулирования проблемы.
Вице-председатель группы дружбы Франция-Армения отметил, что во Франции следят за происходящими в Армении демократическими переменами и с глубоким уважением относятся к шагам, предпринимаемым в этом направлении. В этом контексте он коснулся Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и выразил готовность в рамках армяно-французского межпарламентского сотрудничества поддержать применение этого соглашения.
Премьер-министр подчеркнул важность поддержки европейских партнеров Армении, в том числе Франции, демократических реформ в нашей стране, и подчеркнул важность начала переговоров о либерализации визового режима в контексте дальнейшего расширения сотрудничества Армения-ЕС.
Никол Пашинян также выразил благодарность за предпринятые Францией шаги по международному признанию и осуждению Геноцида армян, а также за провозглашение президентом Франции Эммануэлем Макроном 24 апреля Национальным днем памяти геноцида армян, что подчеркивает необратимый характер дружбы между двумя странами.
В ходе обмена мнениями премьер-министр Армении ответил на ряд вопросов французских парламентариев о судебно-правовых реформах и антикоррупционной политике, вовлеченности женщин в общественно-политическую жизнь и стимуляции экономической активности, повышении осведомленности об Армении среди молодых армян диаспоры, процессе интеграции сирийских армян в Армении и т.д.