Իրանը հերքել է Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակման մեղադրանքները
Թեհրանն անհիմն է համարում Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանն իր մասնակցության մասին ԱՄՆ հայտարարությունները և հերքում է այդ մեղադրանքները: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Իրանը միանշանակ հայտարարում է, որ աջակցում է Եմենի ժողովրդի դիմադրությունը  [Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի դեմ], Թեհրանի վերաբերյալ նման հայտարարություններն ոչ այլ ինչ են, քան ԱՄՆ կողմից մեր երկրի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու փորձեր», - ասել է Մուսավին, ում ելույթը հեռարձակել է Press TV հեռուստաալիքը:
Սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Իրանի իշխանություններին մեղադրել է Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանը մասնակցության մեջ:

Essam Al Sudani/Reuters
Iran has dismissed US accusations that it was responsible for a series of explosive drone attacks on the world’s largest petroleum processing facility in Saudi Arabia that disrupted more than half of the kingdom’s oil output and could affect global supplies, The Guardian reports.
Yemen’s Iran-aligned Houthi rebel group claimed responsibility for launching waves of drones at state-owned Saudi Aramco facilities early on Saturday morning. But the US secretary of state, Mike Pompeo, said there was no evidence the drones were launched in Yemen and accused Iran of “an unprecedented attack on the world’s energy supply”.
Iranian officials rejected those claims on Sunday and warned that US military assets in the region were within range of its missiles. “Having failed at ‘max pressure’, [Pompeo is] turning to ‘max deceit’,” the Iranian foreign minister, Javad Zarif, wrote on Twitter.