Իրանը հերքել է Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակման մեղադրանքները
Թեհրանն անհիմն է համարում Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանն իր մասնակցության մասին ԱՄՆ հայտարարությունները և հերքում է այդ մեղադրանքները: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Իրանը միանշանակ հայտարարում է, որ աջակցում է Եմենի ժողովրդի դիմադրությունը  [Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի դեմ], Թեհրանի վերաբերյալ նման հայտարարություններն ոչ այլ ինչ են, քան ԱՄՆ կողմից մեր երկրի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու փորձեր», - ասել է Մուսավին, ում ելույթը հեռարձակել է Press TV հեռուստաալիքը:
Սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Իրանի իշխանություններին մեղադրել է Սաուդյան Արաբիայում նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանը մասնակցության մեջ:

Иран отверг обвинения в причастности к атакам в Саудовской Аравии
Тегеран считает безосновательными заявления США в причастности страны к атакам на нефтяные объекты в Саудовской Аравии и отвергает эти обвинения. Об этом заявил в понедельник официальный представитель иранского МИД Аббас Мусави, передает ТАСС.
"Иран недвусмысленно заявлял, что поддерживает сопротивление народа Йемена [против коалиции, возглавляемой Саудовской Аравией], однако такие заявления в отношении Тегерана - ни что иное, как попытка оказания максимального давления на нашу страну со стороны США, - сказал Мусави, выступление которого транслировал телеканал Press TV. - В этой связи мы отвергаем эти обвинения".
14 сентября Помпео обвинил власти Ирана в причастности к атакам на нефтяные объекты Саудовской Аравии.