Կոսովոյի հարցը կարելի է լուծել միայն փոխզիջման միջոցով. Սերբիայի վարչապետ
Կոսովոյի և Մետոքիայի հարցի լուծումը հնարավոր է միայն փոխզիջման միջոցով: Սեպտեմբերի 16-ին Blic թերթում հրապարակված հարցազրույցում նման վստահություն է հայտնել Սերբիայի վարչապետ Անա Բրնաբիչը, տեղեկացնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Փոխզիջումային լուծումը Կոսովոյի հարցի միակ հնարավոր լուծումն է, որի շնորհիվ թե՛ մեկ և թե՛ մյուս կողմը կստանա կայուն, երջանիկ ապագա, երկարաժամկետ խաղաղություն և բարգավաճում»,- նշել է նա:
Ընդ որում, նախարարների կաբինետի ղեկավարի կարծիքով՝ Սերբիան պետք է ստանա «հնարավորինս առավելագույնը և կորցնի նվազագույնը»:
Բրնաբիչը հիշեցրել է, որ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը «քաղաքական արիություն ցուցաբերեց առաջադրելու սերբերի և ալբանների համաձայնության հարցը, չնայած այն բանին, որ Սերբիայում մեծամասնությունը դեմ էր»: «Դա ծանր, հասարակական համակրանքը չվայելող, բայց միևնույն ժամանակ միակ ճիշտ և պատասխանատու որոշումն էր: Դրանով ցույց տրվեց մտահոգությունն ապագա սերունդների նկատմամբ, քանի որ գոյություն ունի վտանգ, որ սառեցված հակամարտությունը մի օր գլուխ կբարձրացվի: Ցավոք, շատ հնարավորություններ են բաց թողնվել, մենք գտնվում ենք շատ ավելի ծանր իրադրության մեջ, քան 10 - 15 տարի առաջ»,- ասել է Բրնաբիչը:

Премьер Сербии считает, что решить косовский вопрос можно лишь путем компромисса
Решение вопроса Косова и Метохии возможно лишь путем компромисса. Уверенность в этом высказала в интервью газете Blic, опубликованном в понедельник, премьер-министр Сербии Ана Брнабич, передает ''ТАСС''.
"Компромиссное решение является единственно возможным решением косовского вопроса, в результате которого и одна, и другая сторона получат стабильное, счастливое будущее, долгосрочный мир и процветание", - отметила она. При этом, по мнению главы кабмина, Сербия должна получить "максимальное из возможного, а потерять минимум".
Брнабич напомнила, что президент Сербии Александар Вучич "имел политическую храбрость, чтобы поднять вопрос соглашения сербов и албанцев, несмотря на то, что большинство в Сербии было против". "Это было тяжелое, непопулярное, но в то же время единственно верное и ответственное решение. Этим была показана забота о будущих поколениях, так как существует опасность, что замороженный конфликт однажды разморозится. К сожалению, много возможностей упущено, мы находимся в гораздо более тяжелой ситуации, чем 10-15 лет назад", - сказала Бранбич.