Մեկնարկում է ՄԱԿ ԳԱ հերթական նստաշրջանը
Այսօր Նյու Յորքում մեկնարկում է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի հերթական՝ 74-րդ նստաշրջանը, որը կտևի մինչև հաջորդ տարվա սեպտեմբերի 17-ը: Նախատեսված քննարկումների օրակարգում են գլոբալ հիմնախնդիրներ. սուր տարածաշրջանային կոնֆլիկտներից մինչև տնտեսական, հումանիտար, բնապահպանական խնդիրներ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բացման արարողության ողջույնի խոսքով հանդես կգա նստաշրջանի նախագահող Թիջանի Մուհամմեդ- Բանդեն, ով ավելի վաղ զբաղեցրել է ՄԱԿ-ում Նիգերիայի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը: Նախորդ նախագահողից նա կստանա նախագահության մուրճը: Ինչպես նշվում է կազմակերպության պաշտոնական էջում, մուրճի հարվածը հատատում է նախագահության սկիզբն ու ավարտը:
Ողջույնի խոսքին կհաջորդի «մտածելու և աղոթելու» համար նախատեսված լռության րոպեն:
Մուհհամեդ-Բանդեն, ով ՄԱԿ ԳԱ նախագահողի միակ թեկնածուն էր, ավելի վաղ հայտարարել է, որ մտադիր է բոլոր ջանքերն ուղղել ահաբեկչության, սովի ու աղքատության դեմ պայքարին, գենդերային հավասարության հաստատմանն ու ռազմական կոնֆլիկտների ժամանակ բռնության բացառմանը:
Նա մտադիր է անել ՄԱԿ ԳԱ-ի նստաշրջանում ամենը «խաղաղություն ու զարգացում ապահովելու համար, հատկապես առավել խոցելիների համար»:
Իրանում 5,1 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն. ՆԳՆ
Սպիտակ տանը Ադրբեջանին ու Հայաստանին լարվածությունը թուլացնելու կոչ են արել
Իրանը իր ողջ պոտենցիալը կօգտագործի տարածաշրջանի խնդիրները երկխոսությամբ լուծելու համար
Վարչապետին ներկայացվել է Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի 2022թ. կատարողականը
ԱՄՆ-ը պատրաստ է շարունակելու աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման բանակցությանը. Պատել
Ադրբեջանը կրակել է գյուղաշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ. Արցախի ՆԳՆ
12:34
ՀՀ–ում կարգելվի արտարժույթով հիփոթեքային վարկերի տրամադրումը. ԱԺ–ն ընդունեց նախագիծը
Ադրբեջանի՝ Հաագայի դատարանի որոշումը չկատարելն ի ցույց է դնում միջազգային պարտավորությոան հանդեպ վերջինիս արհամարհանքը. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուց
ԵԱ. Լիլիթ Մկրտչյանը հաղթել է ադրբեջանցի մրցակցին
Միրզոյան-Լավրով հանդիպում. ի՞նչ խնդիր էին լուծում կողմերը
Ինչո՞ւ Ռուսաստանը ուժ չի կիրառում Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու համար. պատասխանում է Կոնստանտին Զատուլինը
Երկու ռուս զինծառայող թեթև վնասվածքներով դիմել են Գորիսի ԲԿ. Սյունիքի մարզպետարան
11:21
Վերսալում կկայանա «Հայոց ոգին» հոգևոր երաժշտության համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին
Հենակետ մեքենայով սնունդ տեղափոխելիս մոլորված զինծառայողը հայտնաբերվել է․ ՊՆ
Գեթսեմանիի Սուրբ Աստվածածին տաճարը հարձակման է ենթարկվել․ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանը դատապարտել է հարձակումը

В Нью-Йорке открывается 74-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН
Очередная, 74-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН, которая продлится до 17 сентября следующего года, открывается во вторник в Нью-Йорке. В центре внимания предстоящих дискуссий - более 170 вопросов, охватывающих весь спектр глобальных проблем: от острых региональных конфликтов до ключевых экономических, экологических и гуманитарных вызовов современности, передает ТАСС.
Церемония открытия состоится в 15:00 по нью-йоркскому времени (21:00). С приветственным словом выступит председатель сессии Тиджани Мухаммад-Банде, ранее занимавший должность постоянного представителя Нигерии при ООН. Из рук своей предшественницы - уроженки Эквадора Марии Фернанды Эспиносы - он получит массивный председательский молоток. Как напоминается на официальном сайте всемирной организации, его удар возвещает о начале заседания и его завершении, об одобрении повестки дня, об избрании должностных лиц, о принятии резолюции, а также напоминает о необходимости соблюдать тишину. Именно такой молоток в октябре 1960 года разбил занимавший в то время должность председателя Генассамблеи ирландец Фредерик Боланд, пытаясь пресечь знаменитое эмоциональное выступление советского лидера Никиты Хрущева.
Затем будет объявлена традиционная минута молчания "для молитвы и размышлений". После этого должны быть назначены члены комитета по проверке полномочий - структуры, которая занимается аккредитацией делегаций стран.
Мухаммад-Банде, который был единственным кандидатом на пост главы Генассамблеи, ранее подчеркнул, что намерен направить все усилия на борьбу с терроризмом, голодом, бедностью, гендерным неравенством и насилием во время военных конфликтов. Он также пообещал уделить внимание предотвращению климатических изменений и программам в сфере образования. Председатель стартующей сессии ГА ООН намерен сделать "все от него зависящее, чтобы обеспечить мир и процветание, особенно для тех, кто наиболее уязвим".